| MarianD01 a întrebat:

Placa video "Nvidia GeForce GF9500GT 1GB 1024MB DDR2 128B CRT DVI HDMI VGA" o pot inlocui cu Placa video Inno3D GeForce® GTX 1050 Ti Compact, 4GB GDDR5, 128-bit?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Nu are sens sa faci upgrade, decat dacă restul componentelor sunt mult mai recente, de prin preajma lui 1050, altfel vei avea un bottleneck îngrozitor, și pc ul va rula la fel de prost ca și acum.
In traducere, atunci când faci un pc, trebuie sa folosești o placa video compatibila și moral cu procesorul, nu doar fizic.
Altfel, placa video (mai noua, mai puternica) va trebui sa aștepte după procesor, pana acesta termina calculele, și trimite rezultatele spre placa video prin magistrala.
Asta înseamnă că noua ta placa ta video va avea mulți timpi morți, va sta mult timp în idle sau in load mic, in traducere- va sta degeaba, neputând lucra la capacitate maxima, din cauza celor doi factori: va fi limitata din start de standardul pci-e 1.0 al plăcii de baza, și va trebui sa aștepte după procesorul vechi și implicit leneș.
Revenint la cazul tău concret, 9500GT e pe PCI-e (1.0) iar 1050 Ti e pe PCI-e 3.0.

Fizic,sloturile sunt compatibile între ele, deci o poți conecta în slot, însă 70-80% sistemul nu o va recunoaște, iar dacă eventual o recunoaște, placa ta video 3.0 va rula cu viteze de 1.0, căci va fi limitata de placa de baza.

Ce Windows ai? Dacă e XP, nu exista drivere de XP pentru 1050...