| ♥✖nYkO✖♥ a întrebat:

Pls help. Discul C este plin si nu stiu cum sa il golesc. L-am defragmentat si degeaba, tot plin estestraight face Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi hai să te lămuresc ce ai putea face ca să eliberezi spaţiu pe HDD:
1.Curăţă fişierele temporare
Pentru operaţia asta trebuie să faci următoarea setare în prealabil:
-My computer/în bara de sus selectează „tools"/Folder options/din fereastra ce apare selectează view şi caută acolo opţiunea Show hiden files and folders/bifează opţiunea/tot de acolo selectectează şi opţiunea show operating system files (ceva de genu îi, nu mai ţin minte exact);
-Acum după asta intră în
C:\Documents and Settings\xxxx\Local Settings
unde xxxx reprezintă userul tău, adică numele ce apare pe PC când eşti logată;
-Din folderele ce apar vei selecta „Temp" şi vei şterge tot ce conţine acest folder, dar nu uita să opreşti toate aplicaţiile ce rulează pe PC, mai puţin antivirusul, asta pentru a nu primi eroare.
Tot de acolo mai deschide folderul „History" şi şterge tot istoricul paginilor de internet.
Tot acolo se află şi un folder la care îi zice „Temporary Internet Files", care conţine fişierele temporare de internet, tot aşa şterge conţinutul acestuia, nu folderul, că e de sistem.

2.Dezactivarea (în caz că nu o foloseşti) a System Restore
Click dreapta pe My computer/Proprieties/System restore/ dezactivează-l din tabul de acolo.

3.Dezactivarea funcţiei hibernare
Click dreapta pe desktop/Proprietăţi/Screensaver/Selectează butonul de Power options/tabul hibernare/dezactivează funcţia

4. In Control Panel la Add or Remove Programs poti incerca sa dezinstalezi programe si jocuri pe care nu e mai folosesti entru a mai elibera din spatiu. Daca mai ai in C si alte informatii (filme, muzica, poze, documente etc) pe care nu le mai vrei, le poti sterge si pe alea.
Succes

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi daca Recycle Bin este gol, daca nu este goleste-l. Daca nici asa nu o sa mai ai spatiu, atunci va trebui sa stergi din C ceea ce nu-ti trebuie, eventual pe o memorie externa(stick). Succes!

Apache
| Apache a răspuns:

Sterge windowsul big grin ...neh glumeam, pai vezi daca e plin recycle bin si du-te la add or remove programs din program files si mai sterge din programe! Dau mai poate sa fie o chestie, du-te la my computer /C/documents and settings/userul tau /si vezi ca s-ar putea ca browserul sa iti salveze in my documents din c/sau la downloads din c! Daca nu, mai sterge din programe

| Flash a răspuns:

1.Mai stergi din programe.
2.My Computer->click dreapta pe C:/ ->Properties si unde este discul acela cu rosu si albastru->Disk Cleanup
3.Muti tot ce se poate de pe C:/ pe alte partitii (muzica, poze, filme, documente) - doar ce e facut de tine, nu muta fisiere din Windows, Program Files, etc.
Cam astea ar fi cele mai eficiente
Daca nu, reinstalezi windowsul (cu formatarea partitiei C:/)

| usernamebpla a răspuns:

Sa reinstalezi windows-ul laughing. Daca stii cum ii bine, daca nu te va costa ceva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii care este diferenta dintre a sterge ceva si a dezinstala, de exemplu daca ai un joc sau program instalat intai trebuie sa le dezinstalezi si apoi daca iti mai ramane un folder cu jocul sau programul respectiv il stergi si pe ala. De obicei aceste foldere raman prin Program Files sau unde instalezi tu programul. Sper sa-ti fie de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel am patit si eu si a trebuit sa-mi bag din nou windowsul.

Acum merge perfect pc-ul meu si am si memorie:X:X

Sper ca ti-am fost de ajutor
:*:*:*

Alte răspunsuri
| chichinau a răspuns:

Ii dai un disk clean. Intri in My Computer dupa dai click dreapta pe Local Disk C, si o sa-ti apara acolo.

Alte răspunsuri