| Kefry a întrebat:

Pot îmbunătăți culorile monitorului? Să aibă culori mai vii sau să măresc saturația?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Da poti,ai niste butoane pe monitor intr-un colt,acum nu stiu exact ce fel de monitor ai, de acolo daca stii unde sa intri ii poti regla saturatia, adica sa ti se vada mai "viu", daca nu te descurci sau nu stii cum sa faci, atunci descarca 3d chip si instaleaza-ti controller-ul de la placa video, chestia asta cu 3d chip e doar si doar daca nu ai un controller pentru placa video, ar trebui sa iti apara ceva legat de placa video cand dai click dreapta pe desktop, si de acolo poti regla saturatia, funda?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de monitor si de tipul panoului. Oricum, intre anumite limite poti sa te joci, doar ca limitele alea depinde de ce ziceam mai devreme.

Bula
| Bula a răspuns:

La monitoare poti regla luminozitatea si contrastul. Contrastul marit intareste si culorile. Reglaj de saturatie este doar la televizoare (astea din motive tehnice).
Dupa ce monitorul este reglat, parametrii imaginii se pot corecta din reglajele (softul) placii video.