| Yep a întrebat:

Pot sa dezactivez un abonament "Cosmote" inainte de perioada in care se dezactiva automat?(respectiv, 2 ani, care se vor implinii in decembrie 2011)

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa reziliezi contractul inainte de termen dar cred ca va trebui sa platesti o despagubire. Citeste cu atentie contractul, mai ales prevederile privind rezilierea(incetarea contractului inainte de termen) la cererea abonatului. Succes si numai bine!

| dorikut a răspuns:

Optiunea pusa la dispozitia clientilor de catre Cosmote este plata unei taxe de reziliere echivalenta cu abonamentul pentru perioada contractuala ramasa, insa, cautand pe siteuri de avocatura, vei descoperi ca exista anumite portite din Codul Fiscal si Legea Comertului de care te poti folosi.

Una dintre metode presupunea oprirea telefonului si distrugerea tuturor facturilor primite. Nebenificiind de servicii si sustinand ca nu ai primit nicio instriintare privind obligativitatea de plata (in acest caz, factura), din cate am inteles, nu te pot obliga sa le platesti abonamentul. Nu am incercat aceasta metoda, dar cred ca merita incercata in cazul in care este vorba de un abonament foarte mare (pe firma).hee hee

Succes!

| darrio2007 a răspuns:

Da.Dar platesti niste bani pentru rezilierea contractului.Nu stiu exact cat.2-300 E.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți dar trebuie să plătești restul de luni de abonament pentru a putea rezilia contractul.
Pa, pa.

| vader a răspuns:

In general in contract e prevazut ca daca nu respecti perioada contractuala platesti o anumita suma asta la toti operatorii de telefonie mobila. Cauta contractul si vezi ce scrie in el. De obicei suma e destul de mare si mai bine platesti in continuare pana la terminarea perioadei contractuale.

| Oxanna a răspuns:

Pai incearca sa suni si sa le spui ca ti s`a furat telefonul si sa-ti dezactivez abonamentul...paote merge asahappy succes!

| Razvy197 a răspuns:

Intrebarea acesta am pus-o si eu dar cu VODAFONE.

Da poti big grin.Dar trebuie sa mai platesti ceva vreo cativa euro 10-15 euro

Dar mai bine asteapta pana in decembrie ( si eu tot pana atunci astept sa mi se incheie contractul )laughing

| laur3ntziu00 a răspuns:

Nu se poate, cel mai devreme poti sa-l dezactivezi cu o luna inainte sa-ti expire perioada minima contractuala. funda?happy