| AndreiNicolae a întrebat:

Pot sa îmi schimb windowsul fără sa pierd nici o data? Am doua HDD-uri. Dacă da cum?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti.
1. Copiezi toate datele importante pe al doilea hard disk (primul fiind cel pe care ai acum windows-ul)
2. Scoti/deconectezi al doilea hard disc din sistem
3. Instalezi noul windows pe primul disc (pe cel cu actualul windows).
4. Montezi/conectezi inapoi cel de al doilea hard disk, pe care ai datele salvate

Succes!

3 răspunsuri:
| Danny_Danny_Ungureanu_1970 a răspuns:

Backup pe un disk separat celui instalarii windows

| Sebastian67 a răspuns:

Dacă pe hdd pe care ai windows-ul ai doua partiti (d, c.) si paritatea "c" de exemplu ai windows-ul si nu ao mai băgat nimic, înafara de programe poti sa instalezi windows-ul si faci partiția si sterge doar "c" si "d" ramane salvat fara sa mai copii ce ai pe "d" in celalalt hdd, baftă!

| LinxCont a răspuns:

Windows-ul are partitia lui unde e instalat. Daca se reinstaleaza exact in acea partitie, atunci numai acea partitie va fi afectata, iar restul partitiilor vor ramane nemodificate. La instalare se formateaza partitia in care a fost instalat windows-ul. Din acest motiv, inainte de reinstalarea windows-ului, datele utile din partitia C unde e instalat windows-ul se cor copia pe alta partitie, fie de pe acel hard disk, fie pe celalalt hard disk. In timpul instalarii se va alege cu grija partitia unde se va instala windows-ul pentru a nu sterge, formata sau instala din greseala windows-ul intr-o partitie cu date.