| Heureuse a întrebat:

Bună ziua!
Am uitat parola la Windows 10. Aș putea să resetez Windowsul (chiar dacă pierd date) fără să ajung la un service IT?

Răspuns Câştigător
| Hehbvah1048 a răspuns:

Da. Folosesti windows media creation tool si creezi un stick bootabil cu windows 10 de pe alt calculator/laptop(ai nevoie de un stick de minim 8gb). Dupa aceea te duci la calculatorul tau, bagi stickul intr-un port usb(de preferat cel albastru) pornesti calculatorul si tii apasat f2 sau delete la pc sau fn+f2 sau fn+delete la laptop(butonul pentru accesarea biosului poate fi diferita in functie de brandul laptopului/placii de baza, cel mai bine ar fi sa cauti pe google "fabricantul" bios key). Duoa aceea o sa iti apara un meniu, te duci la boot si selectezi usb, apoi apesi f10 la pc/fn+f10 la laptop(asta este valabil la orice manufacture). El se va restarta si va porni in meniul de instalare windows. De acolo selectezi 64bit si limba, apoi dai pe custom install, nu upgrade. Dupa ce ai dat pe custom install selectezi fiecare partite in parte si ii dai delete, apoi, in functie de cate hard-uri/ssd-uri ai iti va aparea acolo x unallocated space. Aici selectezi ssd-ul daca ai si dai install, iar daca ai doar un hard il poti impartii in 2 partitii(una mai mica si una mai mare) si o selectezi pe cea mai mica, dar la ssd NU FACI 2 PARTITII DIN EL, deoarece ssd-urile functioneaza la cea mai mare capacitate doar intr-o partitie. Duoa ce ai ales unde sa instalezi windows-ul pur si simplu astepti si asta a fost tot. Sper ca te-am ajutat.

| Heureuse explică (pentru Hehbvah1048):

Mulțumesc, voi încerca asa. De unde pot instala Windows 10?

| Heureuse explică (pentru Zuzu1991):

Acesta trebuie pusă pe un stick?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Heureuse):

Acum o oră | Heureuse explică (pentru Zuzu1991):
Acesta trebuie pusă pe un stick?
nu inteleg intrebarea asta, am postat un video fara stick, doar boot in safe mode, care... din experienta mea personala, AR TREBUI sa mearga (cred sincer)

| Heureuse explică (pentru Hehbvah1048):

Dacă selectez 32bt, de ex, ce se întâmplă?

| Heureuse explică (pentru Hehbvah1048):

Am făcut cum ai zis, dar după ce selectez usb și dau salvare, stă puțin și apoi îmi apare sa pun parola.

| Heureuse explică (pentru Heureuse):

Am reușit, dar la setări apare telefon dvs și se vede cu o rezoluție slabă, dacă știi ce are.

| Heureuse explică (pentru Zuzu1991):

Mulțumesc. Aceasta pare o copie neoriginală, iar rezoluția este cam slabă. Există vreo altă variantă free?

| Hehbvah1048 a răspuns (pentru Heureuse):

Ca sa rezolvi rezolutia instaleaza drivere-le de la placa video

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Heureuse):

Hai sa mai incercam odata, asta e ultima oara

"în 5 Februarie | Zuzu1991 a răspuns:
Uite, am mai gasit si asta:
NU iti trebuie kit de windows si NU trebuie sa te chinui cu drepturi, rebootezi doar in safe mode cu cmd de admin:
https://www.youtube.com/watch?v=CVfJsXJvxlY
"

NU e nici o copie, este restartat windows in safe mode cu comand prompt moment in care poti sa iti schimbi parola de windows!

ignora orice vezi de vmware, nu are nici o legatura

| Heureuse explică (pentru Hehbvah1048):

De unde le pot instala?

22 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Astea sunt mai mult sau mai putin "oficiale"
https://www.google.com/search?q=%22recover%22+windows+password
https://www.bullguard.com/......s-password
dar, exista o solutie cu hacking
https://4sysops.com/archives/reset-a-windows-10-password/
insa nu e chiar simpla, tutorialul ala nu e chiar complet, pentru ca, cel putin in windows 10 (unde am incercat eu) nu ai drepturi la scriere si trebuie sa iti dai, care e mai complicat... totusi, poti, pentru ca daca bootezi kit-ul ala de windows ai drept de admin
eu cand am incercat m-am lasat pagubas din lene, pentru ca a fost mult mai simplu sa reinstalez windows-ul care oricum era proaspat instalat si am reusit performanta sa setez o parola gresita :D
insa, succes!

| Zuzu1991 a răspuns:

Uite, am mai gasit si asta:
NU iti trebuie kit de windows si NU trebuie sa te chinui cu drepturi, rebootezi doar in safe mode cu cmd de admin:
https://www.youtube.com/watch?v=CVfJsXJvxlY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti recuperezi datele daca faci o instalare separata pe un alt hard. Acel hard va fi formatat deci pierzi ce e pe el dar dupa instalare poti merge in disk manager si sa initializezi celalalt hard cu datele tale si cu windows-ul vechi. Acest proces nu e simplu pentru ca trebuie sa schimbi prioritatea de boot a hardurilor, si e posibil sa nu te lase sa accesezi datele de pe un hard cu alt sistem daca e protejat.
Dar poti usor daca nu doresti sa tii datele, doar urmeaza comentariul de mai sus

| Osneros a răspuns:

Poți s-o recuperezi și fără să reinstalezi sistemul de operare. Ai nevoie doar de un stick bootabil cu Linux, unde instalezi "chntpw" și resetezi parola cu acel utilitar.
Îți las mai jos mai multe link-uri:
https://superuser.com/......from-linux
https://www.top-password.com/......buntu.html

Și, dacă te interesează, mai multe informații despre program găsești aici https://manpages.ubuntu.com/manpages/precise/man8/chntpw.8.html

| Zippo01 a răspuns:

Ai doua optiuni:
1. recuperarea parolei prin email;
2 reinstalarea windowsului
La punctul 2 trebuie sa fii constienta ca vei pierde toate datele daca ai o singura partitie pe hard. Daca ai 2 partitii ( C si respectiv D) si windowsul e instalat in una dintre ele atunci datele de pe cealalta partitie se vor pastra.
Nu trebuie sa mergi la un service IT, trebuie sa ai un baiat care lucreaza la IT. de exemplu eu stiu pe Ionut, baiat bun, s-a lasat de liceu dar le are cu windowsul.

| Heureuse explică (pentru Zippo01):

Cum este recuperarea prin email?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Heureuse):

"acum o oră | Heureuse explică (pentru Zippo01):
Cum este recuperarea prin email?"
Trebuie sa aiba un cont windows inregistrat INAINTE la Mircosoft
atunci, DA, merge
ma cam indoiesc ca e cazul aici, ca nu urla dupa ajutor tongue

| vasiledominte a răspuns:

Da. Scoți bateria de pe blaca de baza. poți căuta marca PC ului tău și unde are bateria de resetare a biosului. poți căuta pe google sau YouTube!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru vasiledominte):

Wow, dude, esti dus de tot
asa se reseteaza parola din bios, NU din windows
si nici aia nu se reseteaza cu bateria, ci cu un jumper, cu bateria se reseteaza numai daca nu ai jumperul ala, si uneori NU se reseteaza nici daca stai 1h cu bateria scoasa