| alexutzu3000 a întrebat:

Pot sa incarc o boxa portabile akai x10 cu un incarcator de 5 a, mai puternic decat cel original de 2 a?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți doar să aibă aceeași tensiune de ieșire (de ex. 5v)

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai aceeasi tensiune, amperajul unui incarcator NU este cata putere baga in ce incarci, ci pana la ce putere poate sa faca fata

mai exact, daca pui in incarcator de 1A la un iPad pro (care vrea 2A cel putin), s-ar putea sa nu il incarce, sau mai rau, sa il incarce si sa se incinga RAU, chiar sa se arda

in schimb daca pui cum ai spus tu, incarcatorul va fi sub puterea de care e in stare, deci boxa se v-a incarca mai repede si incarcatorul v-a tine mai mult!

morala: poti fara nici o grija, chiar faci bine ce faciwinking

PS ca sa iti dau un exemplu real, mi-am luat un incarcator de baterii (foarte bun si foarte scump) care avea alimentatorul de 2A
m-a tinut vreo 2 ani, dupa care am pus vreo 2 incarcatoare de 1A (avea nevoie de 12V nu de 5V si nu gaseam) ambele s-au ars in cateva luni, iar dupa aia m-am dus special si mi-am luat un incarcator de 6A si acum merge binemercic de vreo 5 ani fara nici o problema oarecarewinking

| Frank51 a răspuns:

Asta e cu dus si intors. La ultimele telefoane aparute exista un circuit de reglare al curentului, si bateria isi ia ea cat are nevoie(ex 5V 2A), dar la boxa aia ma indoiesc sa aiba asa ceva. Cel mai probabil nu are, si incarcatorul furnizeaza exact curentul de care are nevoie bateria, asa ca mai bine te interesezi despre boxa inainte sa strici ceva.

| DanielPopDD a răspuns:

Important e voltajul nu amperajul o să ți-o incarce mult mai repede eu am folosit incarcaror de 5 in loc de 2 si sunt foarte mulțumit de viteZa de imcarcare
Pe aceet model
https://youtu.be/6G3vqPqvhaw