| anonim_4396 a întrebat:

Pozele de pe camera sunt foarte mari si ocupa multa memorie. aveti vreo idee daca se pot face mai mici? nu ca rezolutie ma refer...ca spatiu ocupat in memeroie. daca da cu ce porgrame?

7 răspunsuri:
| Ancestralsoul a răspuns:

In momentul cand vei schimba marimea ocupata de poze automat vei pierde si calitatea lor, caci rezolutia se va deteriora fiind niste fisiere comprimate jpeg. Te refereai in intrebare la spatiul ocupat pe calculator sau pe cardul/memoria aparatului foto? Poti si din aparatul foto sa scazi dimenziunea fotografiilor, dar cu aceiasi pierdere de calitate.Arhivarea nu iti va aduce o economie de spatiu notabila. Daca ai hard-ul mic poti sa il compresezi, teoretic vei recupera undeva la 10%(aproximativ) din valoarea partitiei.Succes.

| Petronela a răspuns:

Le arhivezi cu programul winrar.

| username_8290 a răspuns:

Arhiveaza`le.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea sa le micsorez din mb, se poate programa?

| curios_3782 a răspuns:

Poti sa le arhivezi cu... winrar happy bafta tongue

| irr07 a răspuns:

Pai deschizi poza cu Microsoft Office Picture Manager, dai Edit Pictures (sus.mai spre dreapta), apoi Resize (dreapta, jos) si o micsorezi cat vrei tu.si faci asa cu fiecare poza.de aici te descurci tu. sper sa mearga.eu asa micsorez fotografiile happy

| KiiDdaCoOrRvVi a răspuns:

Pai da program de micsorat memoria