| anonim_4396 a întrebat:

Primary HDD-master: Momentan merge pe HDD 1 cu windows evident, vreau sa conectez si vechiul HHD 2 care a avut Win XP dar pe care l-am sters doar asa ca spatiu, hdd care e perfect functional si are date pe el, si nu pot, pentru ca la pornire nu mi-l ia decat pe HDD2 care evident nu are windows functional. Am incercat si din Bios, nu vrea, am incrcat sa invart cablurile sata si tot nu merge, cum sa fac? deci am SATA 0, 1,2,3 + HDD 1 cu windowsul + HDD 2 fara windows + evident o unitate optica. Cum fac sa booteze de pe HDD 1 si sa le conectez pe toate?

4 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Conecteaza HDD cu windowsul la portul SATA 0
Conecteaza HDD de rezerva la portul SATA 1

In BIOS la BOOT Priority, selecteaza MASTER hardul de pe SATA 0
Selecteaza SLAVE hardul de pe SATA 1.

| MuCelMic a răspuns (pentru 4ndr33y):

Nu merge nici asa... tot ma duce catre instlarea windows-ului la pornirea pc-ului. Setarile din Bios se pare ca nu se salveaza...
nu stiu cum sa rezolv problema asta...

| 4ndr33y a răspuns (pentru MuCelMic):

Nu se salveaza chiar daca dai "Save Changes"? Vezi sa nu dai din greseala "Exit without saving changes"

Ce placa de baza ai, poti apasa la pornire o tasta si sa alegi custom boot device.
Cauta pe google, brandul placii de baza + boot key sau spune-mi-l mie.

| flixbuster a răspuns:

Fa ca te invata baietii de la Seagate - ai grija sa identifici CORECT HDD-ul pe care trebuie sa il razi.

https://www.seagate.com/......-005929en/

Incearca din nou apoi cu HDD-ul ras (HDD2 cum ii zici tu) alaturi de HDD1.

Daca nu ai alt calculator pe care sa razi complet HDD2, porneste cu HDD1 si cupleaza apoi direct HDD2 cand esti in Windows - ar ajuta daca iti configurezi port-urile SATA ca hot-plug din BIOS.