| geany550 a întrebat:

Procesor intel core i3 cum este fata de intel core2quad/intelcore2dual/intel dual core?

Răspuns Câştigător
| EugeNNio a răspuns:

I3,i5 fac parte din noua generatie de procesoare de la Intel si sunt mai inteligente fata de dual core.

1 răspuns:
| MarianAsh a răspuns:

Prima generaţie de Intel core i3 este de fapt un core 2 dual sau quad (schimbarea de nume a fost de fapt o operatie de marketing). In schimb la generatia a doua aparuta recent s-a schimbat arhitectura. De exemplu cand o sa cauti in magazinele online de profil o sa observi faptul ca un Core 2 Duo 7600 costa aproape de 2 ori mai mult decat un i3 540