| TechnoOfficial a întrebat:

Puteti sa imi spuneti si mie daca placa video e compatibila cu placa de baza? Rpd. va rog pentru ca in 3 zile vreau sa imi iau piese noi de pc si vreau sa stiu daca sunt compatibile una cu alta
Placa video:http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pi d=4217#dl
Placa de baza:http://www.asrock.com/mb/overview.asp?cat=CPU&Model=G41M -VS3
Funda!(raspundeti doar daca stiti)

3 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Vor fi compatibile, placa video are pci-express, la fel si placa de baza, dar in loc de acel gt630 iti recomand macar hd 6670 ddr3/ddr5
PS: hd 6670 ddr3 e peste gt630 ddr5

| vrelian a răspuns:

Placa video este PCI-E dar placa de baza nu am vazut ce slot are, nu zice acolo in descrierea aia.trebuie sa aiba slot pentru PCI-E la fel ca si placa video.ori nu stiu eu unde sa ma uit.dar nu am vazut.deci poti intreba la magazin daca placa are slot PCI-E.aia e tot ce conteaza sa aiba slot de PCI-E si in rest este compatibila. orice placa este compatibila pe orice pl; aca de baza daca are aceleasi sloturi.adica daca p; laca se potriveste in slotul, priza zii cum vrei placi de baza.restu ca e placa video nu stiu ce ddr 3 sau ddr 5 sau cit o fi n-are importanta in privinta compatibilitatii.aia te ajuta la altceva.doar in cazul memoriei ram aia trebuie sa fie exact ce spune placa de baza.la tine placa suporta max ddr3 de 1333mb/s.deci daca cumperi un DDR3 de 1600 nu iti merge.merge tot ce este sunb 1333.numai bine

| pcsick a răspuns:

Ia-o pe aia cu ddr5, e logic ca e peste ddr3laughing urasc sa ma bat cu prostia de aici...