| RoyDupuis a întrebat:

REinstalare Windows 7 ( cu pastrare date pe cele 2 partii in afara windows-ului ). Asta, in video la minutul 16, apasa si butonul "format" inainte de "next". Fac si eu la fel sau nu? daca dau format imi afecteaza cu ceva celelalte partii cu date? ce face mai exact (pe romaneste) acel buton "format"?
https://www.youtube.com/watch?v=lG0k7Z-HDuc

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis explică:

In acea partitie de 100mb sau ma rog cat o fi sunt salvate drivere puse de cei care au pus in vanzare acel pc, atunci cand instalezi windows se instaleaza si ele odata cu windows, acele drivere nu mai trebuie sa le instalezi tu... dar odata ce a fost formatat acele drivere s-au pierdut asa ca poti sa stergi ca oricum windows va crea altul unde va pune setarile driverelor care le vei instala dupa instalarea windows-ului. Deci acum tu orice ai face nu mai ai ce strica sa zic asa... daca nu te atingi de Reserved cei 100mb se vor transforma in 200 si asa mai departe, de cate ori instalezi win acea partitie creste dac nu-l stergi, dar cum bine stii (banuiesc) ca 100, 200 sau 300 de mb nu e o pierdere mare, asa ca il poti lasa asa daca vrei daca nu sterge-l, cum am mai zis nu se va intampla nimic rau! SAU mai=
Poti alege si varianta asta ca sa nu te complici cu format : dai un clic pe partitia 100 GB ( ATENTIE! la instalarea windows-ului nu-ti va aparea acolo : windows 100GB ci va fi o numerotare a partitiilor care va incepe de la zero ) apoi cobori jos si dai : Sterge - te va intreba daca esti sigur dai OK cand ai dat OK va sterge tot din acea partitie, va sterge automat si partitia : Reserved apoi sa fi atent ca partitia care l-ai sters sa ramana bifata apoi dai NEXT si Sistemul va formata si instala windows pe o partitie total curata, celelalte vor ramane neatinse!
Varianta asta e cea mai indicata cand ai pc-ul virusat pentru ca daca dai format va sterge numai fisierele dar niste setari din windows-ul vechi tot vor mai ramane, de obicei sansele sunt 0 ca si alea sa fie virusate dar eu zic ca e mai bine sa le stergi si pe alea daca vrei sa fii 200% sigur ca ai scapat de virusi... happy

11 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

In acel video exista numai 1 partitie, cealalta fiind si ea o partitie sa zicem dar de care utilizatorul nu se poate folosi, numai windows-ul poate. daca ai si tu la fel, adica prima partitie e de aproximativ 100 mb iar celalalt de x gb atunci se va sterge tot din pc pentru ca formatarea inseamna sa sa cureti partitia respectiva de date sau fisiere care au fost adaugate in ea! Daca ai mai multe partitii cum ar fi C, D, E sau 0, 1, 2 atunci se va sterge numai partitia care a fost aleasa de tine, restul ramane neatins! Bafta!

| RoyDupuis explică (pentru lpavel):

Am system reserved 100 Mb
windows 100 Gb
partitie 1 415 Gb
partitie 2 415 Gb
deci pot da format pe win (100 Gb) si pe system reserved (dupa ce le sterg si recreez) ca nu se intampla nimic la partiile 1 si 2? ok.
acum am primit un video scurt ( raspuns special) in care nu le recreaza, doar da format la ele si apoi next. atat.
https://www.youtube.com/watch?v=nF_UkIqhdEM
atat ma derutati cu totii, fiecare spune intr-un fel, si pana la urma tot nu stiu ce sa fac.

| lpavel a răspuns (pentru RoyDupuis):

Iti spun din propria experienta : daca dai format pe windows 100 GB mai mult ca sigur 1 si 2 vor ramane NEATINSE! Cel de 100 mb adica Reserved il poti sterge daca vrei dar nu te incurca cu nimic, acolo sunt salvate cateva setari pentru drivere iar daca pc-ul tau nu a mai primit format niciodata te sfatuiesc sa nu dai format pe Reserved! Bafta!

| RoyDupuis explică (pentru lpavel):

Ma nu stiu... dar cate instalari a avut de la diverse persoane, eu zic ca a primit format. dar de ce spui asta? ce se intampla in cazul asta?

| RoyDupuis explică (pentru RoyDupuis):

Pai eu m-am gaindit asa: deci vorbim de system reserved si partitia cu windowsul.
1- le streg pe amandoua si rezulta "unallocated space" (spatiu nealocat)
2- creez alta partie cu acelasi spatiu care e la "unallocated space". se creaza automat si system reserved.
3 -le formatez pe amandoua!
4 - si abia apoi dau NEXT.
am inteles ca daca nu dat "format", windows-ul nou va crea un folder cu windows-ul vechi numit " windowsold". Si nu vreau asta!
deci ce zice? e ok asa?

| lpavel a răspuns (pentru RoyDupuis):

Nu te mai lua dupa toti prostii de acolo... laughing odata o partitie stearsa nu mai mai poate crea windowsold! Ce inseamna winold? inseamna windows-ul vechi, deci daca nu ai sterge sau formata partitia unde se afla windows-ul si ai da direct NEXT atunci sistemul automat creaza un folder unde sa puna windows-ul vechi deoarece a primit comanda instalarii unui alt windows mai nou dar odata sters NU mai are de unde sa- aduca inapoi... laughing Un pas mai rapid: dupa ce ai sters bifezi patitia nealocata si dai next, chiar daca nu dai format sistemul tot va formata apoi va instala windows.

| RoyDupuis explică (pentru lpavel):

laughing ok ok laughing am inteles. gata c-am obosit rau de tot, dorm pe mine laughing ma apuc de treaba. te anunt dupa ce termin! happy

| lpavel a răspuns (pentru RoyDupuis):

Ok! happy

| lpavel a răspuns:

Ei, na raspunsul OK n-a fost cine stie ce inteligent dar multumesc
oricum big grin

| RoyDupuis explică (pentru lpavel):

Ei na, doar asa in semn de multumire, iti voi da si fundita, trebuie sa ma hotarasc la raspuns...
gata happy s-a rezolvat, sper ca e totul ok. instalarea propriu-zisa a durat 40 de min. dupa, am reconectat si XP-ul., ma ocup de configuratie, instalez programele etc. te rog, nu ma uita pana maine seara, o sa dureze mult pana pun totul la punct si s-ar putea sa mai am nevoie de ajutor. happy
instalarea a mers perfect si rapid. mersi inca o data!

| lpavel a răspuns (pentru RoyDupuis):

Cu placere! happy Daca ceva nu-i in regula lasa-mi com sau mesaj!