| Illuminati2016 a întrebat:

S.M.A.R.T. test fail pe Seagate intr-un rack usb 3.0 extern.Este normal? Nu am cum sa il leg la SATA sa vad daca ii pass

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

E normal sa nu mearga functiile S.M.A.R.T. prin rack, nu e nici o problema.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate hard disk-ul din rack si conecteaza-l la placa de baza, prin SATA.
In acest fel il vei putea testa normal.

| Illuminati2016 explică (pentru Bula):

Problema este ca portul sata este in laptop ai hddul este de 3.5 deci nu incape plus ca are nevoie de 12v

| Bula a răspuns (pentru Illuminati2016):

Testeaza hdd-ul pe un PC!
Mesajul de avertizare S.M.A.R.T. este din cauza unei probleme, de ne-siguranta functionala a hdd-ului!