| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am facut un test S.M.A.R.T pentru Hdd si scrie Overall S.M.A.R.T. status:Bad.La C5:Numarul curent de sectoare instabile apare culoarea rosie si scrie BAD.Pot sa fac ceva in privinta asta? E posibil ca HDD-ul sa se strice?

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, poti sa faci. BACKUP, URGENT! Cum a zis si doctorandus, un format low-level e posibil sa rezolve, dar nu te astepta sa te tina mult si bine.

| danutzu96 a răspuns:

Daca e rosu inseamna ca e peste ce poate el sa realoce. Copiaza daca ai ceva important si ia altul. Poti sa incerci low level format, dar daca sunt prea multe sectoare nasoale nu o sa aiba de unde sa realoce.

| doctorandus a răspuns (pentru danutzu96):

Da, corect, riscul este ca dupa LLF sa nu mai functioneze deloc. Make it or break it.

| armiaso a răspuns:

Copiaza tot ce ai pe un alt HDD, nu mai ai ce sa faci.

| doctorandus a răspuns (pentru armiaso):

De acord să copieze. Dar, da, poate încerca HDD Low Level Format. E un program care există în miniXP de pe Hiren's Boot CD, dar există și aparte. De preferință să seteze IDE compatible in loc de AHCI înainte de a formata discul.

| WithoutName123456789 explică (pentru doctorandus):

Daca as reinstala windows-ul ar ajuta cu ceva?

| doctorandus a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Nu. Salvează toate datele pe care vrei să le păstrezi pe altceva și pe urmă HDD Low Level Format.

| WithoutName123456789 explică (pentru doctorandus):

M-am gandit sa il schimb cu un SSD.Ce parere ai de cele de la ADATA?

| doctorandus a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Nu stiu, mie-mi plac Samsung. Si in niciun caz QLC.

| WithoutName123456789 explică (pentru doctorandus):

Cam cat crezi ca o sa mai tina? O sa il folosesc strict pentru cursuri online.Singurul lucru care aparea ca nu ar fi in regula era numarul de sectoare instabile, in rest totul parea in regula.Am folosit CrystalDiskInfo si imi arata:Atentie.Si am mai folosit Disk Drill unde scria:BAD.

| doctorandus a răspuns (pentru WithoutName123456789):

Nu stiu. Am avut un hard disc IDE care a tipat timp de 8 ani ca e gata sa cedeze.