| RAY a întrebat:

Sa raspunda doar cine stie va rog

Ma enerveaza windows 7, incerc sa il instalez la mine pe laptop prin VMware Workstation Pro si imi da ca nu gaseste drivere,nu stiu ce sa fac,inca ceva am cumparat dvd urii omega supriza imi da eroare, care e diferenta intre dvd rw - vs +?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Ca sa instalezi in masina virtuala nu ai nevoie de DVD. Daca ai imaginea iso poti boota direct de pe ea. Si daca iti da chestia aia cu driverele inseamna ca nu e facut bine DVD-ul ca si eu am patit asa cu un laptop mai vechi amarat cand am incercat sa pun W7.

9 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Tu vrei sa il instalezi in masina virtuala. Dar intrebarea care se pune e urmatoarea: suporta laptopul tau masina virtuala sau nu? Are alocat destul RAM?

| RAY explică (pentru Zaygon):

Are man, am 16 gb nu-i problema, are de toate am 1tb plus 512 gb, cpu skylake i7, numa ca da ca nu gasesete drivere pentru 7, eu vreau sa stiu daca e facut bine dvd ul atat, mai am un pc vechi cred ca o sa ma folosesc de el iar

| RAY explică (pentru Zaygon):

Problema e ca placa de baza nu e pentru win 7, asta e faza, e cpu skylake asta nu suporta driveri de 7, eu vreau sa vad daca a ars bine dvd ul, am avut ghinion, am cumparat omega si imi da eroare cand scrie nero mai am alta dvd rw Lenovo a mers dar vreau sa vad ca merge cu ochii mei, care e diferenta intre dvd rw minus vs plus

| RAY explică (pentru Zaygon):

Ai dreptate acelasi chestie si la pc vechi, pe ala mereu a mers 7 ce naiba am ghinion

| RAY explică (pentru Zaygon):

Pana la urma a mers, am ars o versiune proasta de windows de asta cerea, multumesc de ajutor man

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Cresti mare. Eu de aproape 2 ani nu imi mai bat capul cu DVD-uri ca instalez diverse OS-uri: W7, 8.1, 10 mai pune si un Ubuntu la unii pentru facultate, mai un OS angrycand mi-am facut Mac Mini iarna trecuta) si folosesc stickuri. Stick de 8GB pe USB 3.0, saracu facut bootabil de nu stiu cate ori si inca un stick de 4GB pentru Linux ca am tot timpul la mine o versiune live.
Aaa si sa nu uit. Eu pana sa reusesc sa fac dvd-uri bootabile am stricat vreo 6-7. laughing

| RAY explică (pentru Zaygon):

Eu asta lucru man instalez sisteme de operare la domiciliu dar m-a enervat ca mi s-a stricat dvd rw de la Samsung, 1 an a tinut cool, noroc ca am primit de la Lenovo dvd rw, pe linux nu am lucrat desi as fi curios si pe mac as fi curios, ma gandesc sa fac un curs de IT si apoi sa plec in Germania nu stiu ce curs sa fac, lucrez de 4 ani pe reparati PC si acolo sunt service pc

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca, cursul de IT nu are nici o legatura cu reparatul PC-ului/instalare de OS-uri. Eu si in liceu dar si acum la facultate inca instalez OS-uri/repar PC-uri, mai iese un ban de o bere in oras, de mers la un film. Un singur laptop m-a batut atat de rau ca nu puteam sa instalez pe el nici un windows, doar linuxul mergea. La inceput imi dadea erori in timp ce se instala, dupa l-am facut sa nu mai dea, se instala si dupa ce isi dadea restart intra intr-un loop si nu iesea nici cum. Am vrut sa demontez hardul din el dar era in garantie si i l-am dat persoanei respective inapoi sa il trimita la garantie. L-a trimis si din ce am inteles se alterase magnetii de la capul de scriere si a trebuit sa il puna la demagnetizare. A fost unul din cele mai mari failuri din viata mea ca am stat sa fac laptopul ala 12 ore.

| RAY explică (pentru Zaygon):

Si eu la fel man, nu stiu cu ce sa incep ce anume e o garantie de viitor nu stiu