| Manaila968 a întrebat:

Salutare TPU, am cumparat un laptop nou, dar cand incerc sa instalez Windows-ul nu merge sa il instalez imi apare o eroare "We couldn't find any drives.To get a storage driver, click Load Driver". Ce pot face ca sa instalez Windows-ul.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, stick-ul de instalare a fost preparat pentru BIOS traditional (care functioneaza pana la capacitate de hard disk pana la 0.5Gb, iar capacitatea celui montat in laptop este de peste 0.5Gb.
Pasul 1:
Intra in BIOS si seteaza + salveaza modul AHCI, dupa care capacitatea hard disk-ului trebuie sa fie "vizibil" in intregime SI din BIOS.
Pasul 2:
Prepara din nou kit-ul de instalare a Windows-ului, de data asta sa fie compatibil cu "BIOS"- ul tip AHCI.

| NLS a răspuns:

Lipseste driverul de USB (pentru stick-ul cu kitul de instalare) sau de SATA (pentru SSD/HDD-ul pe care urmeaza sa instalezi Windowsul).

Cauti un driver generic pentru USB 2.0 sau 3.0 (in functie de standardul stickului pe care ai pus Windowsul)
il copiezi pe acel stick langa kitul de Windows.

La fel pentru SATA, cauti si copiezi pe stick "Standard SATA AHCI Controller Intel"
(respectiv "Standard SATA AHCI Controller AMD").

In etapa de instalare, in fereastra in care modifici partitiile,
o sa vezi in stanga jos Load Driver. (Pana la acea fereastra ar trebui sa ai acces.)

Apesi acolo, si alegi calea catre driverul de pe stick (fie el de USB sau SATA).

https://i.stack.imgur.com/875Hh.jpg

! _PS: Asigura-te ca stickul e functional, si e facut corect.
Adesea, daca NU folosesti Rufus (sa poti alege intre MBR/GPT) si pui kitul pe stick direct din utilitarul MediaCreationTool, vei obtine erori la instalare.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Nu baga in seama ce a indicat RzTx, mediul de stocare trebuie obligatoriu sa ramana setat pe AHCI,
atata vreme cat bagi un sistem de operare mai nou decat Windows XP, si folosesti un SSD.