| RAY a întrebat:

Sa va explic am primit o unitate ma suprins ceva nu are ventilator pe cooler cpu ramane mereu pe 60 de grade, cateodata scade si la 45 de grade,are doar sursa, e de rau ca nu are ventilator pe cpu?

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

.Dacă temperatura asta e așa și când folosești pc-ul, atunci e minunată, mai ales dacă știi că e de generație veche.
Cu coolerul și radiatoarele
Depinde ce calculator ai primit.Sunt procesoare ce nu au cooler pe ele, mai ales cele vechi cum erau P III sau primele modele de Athlon Xp sau duron-urile, sau la cele de firmă cum sunt Dell-urile sau Hp-urile(în special servere-ele), unde răcirea se face printr-un fel detunel prevăzut cu un cooler în capăt sau mai nou procesoare ca Intel atom și altele ce sunt lipite pe placa de bază, dar în 90% din cazuri procesorul trebuie răcit cu jet de are, adică trebuie cooler.
În cazul tău nu ar strica să postezi o poză cu radiatorul procesorului calculatorului tău.În funcție de asta îmi pot da seama dacă necesită cooler sau nu.Succes

| RAY explică (pentru DeyCj):

File:///D:/Report.htm

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Uploadează poza pe ceva de gen ingur.com, și postează link-ul

| CristianTheBest a răspuns:

DA! Daca il folosesti intens risti sa iese fum rolling on the floor! Daca ajunge la 60 de grade e nasoala treaba... Te sfatuiesc sa iti iei 1-2 ventilatoare, daca nu vrei sa suferi pe viitor

| RAY explică (pentru CristianTheBest):

Am vazut laptop la 70 de grade mergand foarte bine, de ce vb aiurea

| DeyCj a răspuns (pentru CristianTheBest):

Depinde de procesor.Îți aduci aminte de procesoare core2duo pe 775, Intel dual core-urile pe 775 sau Athlon Xp? Alea la temperaturile astea funcționau normal happy

| RAY explică (pentru DeyCj):

Treaba e ca ramane la 60 de grade oricat de mult las tine in priza si 6 ore si 12 ore, bine nul folosesc intens, nu ma joc

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Dacă de ăsta e vorba, atunci ai deja cooler pe el.e între spirele radiatorului, deci nu ai de ce să-ți faci griji.

| CristianTheBest a răspuns (pentru RAY):

Da, bravo. Eu am incercat doar sa te ajunt, in fine.

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Era excelent dacă mă ajuta-i cu o poză la radiatorul pc-ului tău nu preluată de pe net, sau dacă e de buisness ca IBM, Dell sau HP, atunci mdelul lui(exemplu IBM Think center T500)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Merge laptopul la 70 de grade dar se infierbanta. Dupa maxim 3 ore, ori se restarteaza ori iese fum din el.70 de grade e riscant si la laptop si la pc. procesorul tau daca are 60 de grade numai lasat asa fara sa intri in ceva, bineinteles ca la un joc sau un browser, pe timp inedlungat creste temperatura si la 90. Pc-urile sunt facute ca la 80=85 sa se restarteze pentru a eita prajirea.dar daca nu ar avea aceasta functie, bineinteles ca va scoate fum. Si placa de baza si tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ia joaca-te si ai sa vezi cum se restarteaza, or daca nu are functia de a se restarta, se arde.