| Ady2Slayer a întrebat:

Sal TPU.
Astazi am incercat sa instalez windows 8.1 pe un Acer v3 772-g, iar cand dau la partitii sa fac cele 2, C si D, sa impart memoria, imi zice ca trebuie sa mai faca cateva, eu le sterg pe acele cateva, si le las doar pe cele de 150 gb si 750 gb ( C si D ), ( in C voi instala sistem de operare ), la ambele imi scrie ca sunt Primary, iar la cele pe care le sterg imi scrie Recovery MFR sau MSF, MSR, ( in orice caz nu NTFS ) numai stiu bine, si nu-mi vede decat disku C, ce sa fac in situatia asta? Tin sa mentionez ca cei 750 gb din D nu mi vede, si asa imi face si in windows 8 simplu, si nu stiu ce sa-i mai fac... Daca fac doar disku C il vede cu toata memoria.Dar eu vreau sa-l vada si pe D, cu 2 diskuri, Astept cateva raspunsuri

5 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Ai nevoie de o partitie de aproximativ 300-400 mb care nu trebuie stearsa, oricum aia nu se va vedea in my computerwinking
nu iti vede ceilalti pentru ca nu sunt vizibili.
dupa ce instalezi acel windows trebuie sa faci cateva setari sa ii dai o litera si la partitia mare.
click dreapta pe computer - manage-disk management- click dreapta pe partitiile care nu ai litera-change driver letter and patch.
succes

| gelu1970 a răspuns:

Laptopul tau a venit cu windows instalat din fabrica? partitia recovery vine doar atunci cand vine cu sistem operativ Microsoft original. intrebarea mea e de ce vrei sa instalezi alt windows? in plus inainte spuneai ca vrei sa instalezi w7. ai facut pasii ce ti-am scris?

| gelu1970 a răspuns:

Daca tot vrei sa continui cu 8.1 atunci elimina toate partitiile. apoi creezi doar c si dai sa instalezi in c. automat o sa mai faca o partitie de vreo 200-300 mb. aceea e pentru sistemul operativ, nu o atingi. si nu iti incalzi capul facand partitii secundare. cu cat partitia c e mai mica cu atat sistemul o sa-ti mearga mai incet. o sa instalezi programe, etc, spatiul in c se micsoreaza si randamentul scade. oricum alegerea e a ta.

| Ady2Slayer explică (pentru gelu1970):

Ok, acum incerc sa-l fac cu 7, lasa-mi un Y! M sau Skype sa-ti povestesc mai multe. happy

| clickkcilc a răspuns:

Click dreapta pe Computer --> Manage-->Storage --> Disk Management --> Dai click dreapta pe partitia fara litera (spatiu desenat cu linie albstra inchisa, linia e numai sus ) --> Change Drive Letter and Paths --> Dai pe Add si pui litera care trebuie. O sa iti apara o fereastra ca aceea aparuta cand bagi stick-ul, dai cancel sau open folder sau orice altceva, si ai partitia in My Computer. Daca fereastra ca cea de la stick nu apare, nu are nimic. Important e sa ai partitia in My Computer