| dany11079 a întrebat:

Sal TPU,ce setari trebuie sa fac daca schimb hard disk,imi spune ceva de F1, F2, se poate pune un hard disk de la alt pc?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca schimbi hardul, dupa ce il conectezi in calculator.dai power buton si apesi tasta F2 sau ce tasa e ca sa intri in BIOS.Acolo in bios mergi undeva cu sagetile unde sceie boot.Acolo la boot cauti boot order sau boot priority sau ma rog ceva care sa iti sugereze cine ar buta prima oara.Si acolo trebuie sa selectezi sa pui primul CDROM sau DVDROM, dupa care apesi tasta F10 si dai ok exit cu salvare.Sa faci asta inainte sa iesi din bios pui CD-ul cu windows inchizi dupa care esi din bios si imediat astepti si cind apare pe ecran mesajul sa apesi orice tasta sa plece atunci apesi orice tasta si urmezi instructiunile mai departe.Dar trebuie sa mai fi facut sau sa ai ceva inclinatii sa reusesti.Asta daca nu ai mai instalat niciodata un windows fresh.Ma rog daca vrei sa incerci apesi pe orice tasta cum am spus si retu face calculatorul.Tu din cind in cind mai dai cite un ok sau mai selectezi cite cev.ATENTIE la un moment dat o sa se restarteze, il lasi asa de unul singur sa se restarteze chiar de ai optiunea sa o faci si tu. Dupa care booteaza din nou si iar apare mesajul ala sa apesi orice tasta.Nu mai apesi nimic decit prima oara cum am mai spus.Nu mai apesi nici o tasta daca iti va mai apare acest mesaj si o sa mai apara de vreo 2-3 ori.Dca apesi o tasta iar o vei lua de la cap.Ca setari aia este singura sa setezi sa booteze dupa dvdrom si atit.Te descurci tu. Poti pune orice hard de oriunde daca este bun si daca se potriveste la conectii. Daca hardu are o conectie de un fel si calc alta conectie faci rost de o tranzitie intre cele doua.Bafta

| georgedanielc a răspuns:

Normal ca se poate.reinstalezi windowsu, formatezi partitia si este OK

| dany11079 explică (pentru georgedanielc):

daca formatezsi si reinstalez, mai pot vedea ce contine acel hard? mentionez ca am pus un hard de la alt pc, langa hardul initial si pot intra pe amandoua