| anonim_4396 a întrebat:

Sall!
mereu cand dau turn off computer nu se inchide pc.
(am windows xp)
ramane desktopul gol golut
si nu merge nimic.
nici taskbarul nimic
care poate fi problema?crying
help
daca il inchid de la butonul de oprire/pornire se inchide(daca il tin apasat 10 secunde)

dau funda!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ana_Maria_Georgescu_1985 a răspuns:

Ai două variante...reinstalează-ți windows-ul (poate ai viruși în PC) sau du-l la reparat.

| Dragosh94 a răspuns:

Intr-adevar problema poate fi si un virus insa poate ai vreo aplicatie pornita in momentul in care tu vrei sa dai turn off iar windows-ul nu o poate inchide. Deci incearca sa inchizi absolut toate aplicatiile inainte de a da turn off si fa o devirusare. Daca tot nu functioneaza reinstaleaza windosw-ul. Bafta!

| Ykuzo a răspuns:

Încearcă să devirusezi computer-ul şi să dezinstalezi programe care nu mai sunt utile şi care consumă din memoria RAM a pc-ului. Dacă această metodă nu funcţionează, este necesară o schimbare a sistemului de operare (reinstalare windows).

| Elektro a răspuns:

Taceti dracu cu virusii vostri.Incearca sa il inchiz din run cu comanda shutdown -r -t 1. Poate fi, cum zice Dragosh94, o aplicatie pornita. Uite-te in task manager inainte sa il inchizi daca e vreuna si inchide-o manual. Daca nu merge deloc atunci poti da un system restore