| Marius_Cristian_1999_UYb2 a întrebat:

Am o problema cu imprimanta Canon mp250, cand vreau sa printez imi apare un document un sa salvez si cand vreau sa salvez imi apare o eroare. Pe ecranul imprimantei apare 1, E, 4. Daca ii dau resetare apare cifra 1, iar dupa ce o inchid apare din nou 1, E, 4. Driverul il am de pe net. Licare si becul de la C.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Eroare pare sa aiba legatura cu cartusele. Asigura-te ca fiecare este la locul sau.
Scoate-le din imprimanta si verifica contactele, sa nu aiba urme de cerneala sau alte defecte vizibile.
Eroarea poate insemna si ca acele cartuse (sau unul dintre ele) au devenit inoperabile si trebuie inlocuite.
De cand le ai si cat de des ai folosit imprimanta?
Daca ai nelamuriri si situatia nu se rezolva cu usurinta, iti recomand sa duci imprimanta la un service care sa verifice problema si sa dea o solutie corespunzatoare.

| Marius_Cristian_1999_UYb2 explică (pentru dannyel86):

Cand scot cartusele din imprimanata apare doar cifra 1. In ultima perioada le-am folosit destul de des, dar inainte nu au fost folosite cativa ani.

| Marius_Cristian_1999_UYb2 explică (pentru dannyel86):

Si am observat recent ca se scurge cerneala din cartuse.

| dannyel86 a răspuns (pentru Marius_Cristian_1999_UYb2):

Cand cartusele sunt foarte pline sau orificiul de umplere e descoperit, curge cerneala, iar imprimanta refuza printarea, pentru ca ar pata atat foaia, cat si dispozitivul pe interior.
Tamponeaza cartusele pe un servetel umed, apoi uscat, sa vezi daca lasa urme.
Inspecteaza imprimanta pe interior, sa vezi daca sunt urme pe zona de contact cu cartusele.
Cartusele au un chip care detecteaza de cata vreme sunt folosite pe imprimanta. S-ar putea ca acel termen sa fi expirat sau sa fie vorba de o problema pe care doar un service o poate analiza si rezolva.