| Madalyna29 a întrebat:

Am o imprimanta Canon mp260 si azi mi-a aparut o eroare la ea. Ledul power licare alaturi de cel care are un fulger deasupra (asta licare portocaliu). Si imi apare P si apoi un 2, si nu pot sa printez si nici sa scanez. Iar cartusele nu se pozitioneaza pe mijloc si nu pot umbla la ele. Ce pot sa fac?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

S-ar parea ca acesta eroare este data de hartie. Ai ceva hartie blocata, ai lipsa de hartie sau tragatorul de hartie este stricat. Ca sa poti umbla la cartuse tebuie sa dai comanda de schimbare cartuse din soft, de pe computer.

| Nelu62 a răspuns:

Ceva blocheaza ori calea de rulare a hartiei ori a cartuselor:
http://forum.softpedia.com/topic/651455-canon-mp270/
Vezi la P, 0, 2

| Nelu62 a răspuns:

P02 5100 Transportul semnal encoder nu este detectat.
transportul encoder rupt / murdar.
(Encoder:. Transportul este o bandă din material plastic semi-transparent cu marcaje spatele capului de la stânga la dreapta este întins de imprimantă Pe este detectat baza encoder, poziția capului curentă. (traducere cu Google)

| Madalyna29 explică:

@Salontanul, si cum fac chestia asta?

| Madalyna29 explică:

Am rezolvat problema! Era sarita cureaua pe care se deplazeaza cartusele. Multumesc frumos tuturor. O seara frumoasa.