| AresLusitani a întrebat:

Sall TPU, am un Iphone 4 si am versiunea 4.3.3 si vreau sa updatez la 5.1 cu redsn0w da mi e cam frica sa nu se intample ceva (sa nu se mai porneasca sa nu mai primesc semnal (e codat cu gevey ultra sim) ) cum as putea sa fac o imagine de rezerva (in caz ca se intampla ceva sa ii dau un beckup si sa revina din nou la 4.3.3? Funda aaaaaa

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Stai linistit ca dupa o sa te coste f mult sa il faci din nou sa functioneze. Odata xce ste decodat cu cidya ori gevey atunci cind vei upgrada la alt iso telefonul ti se va bloca.Pur si simplu nu o sal mai poti activa.Tu singur indiferent cei vei face ii pui cruce.Va trebuie sa mergi la un meserias care se pricepe si sa stearga tot de pe el si sa puna din nou alt soft.Fa si dupa sa imi povestesti.Singurul mod acum si posibil sa pui alt iso adica ala 5 cit zici tu este sa decodezi telefonul factory unloack. Daca incerci altceva telefonul va deveni neutilizabi. Dupa va trebuie in primul rind sa mergi sa il activezi si asta te va costa f multi bani te asigur. Dupa ce il vei activa va trebuie sa il decodezi iar ori cu cidya ori cu gevey.Deci daca incerzi vei dai bani odata pentru activarea si bineinteles instalarea altui soft iso dar nu stiu exact ce iti va pune cel care va face asta si vei avea un telefon activat dar codat. Dupa faci tu decodarea iara.Asa se poate dar oprice ai face dai bani de doua ori.Dar inainte de asta cauta sa vezi daca gasesti pe cineva sa il activeze iar. Daca vrei factory unloac cauta p[e ebay america si acolo decodezi telefonul cu 2-3 dolari. Dupa poti face ce vrei cu el ca nu vei mai avea probleme. Factory unloack in Romania este f scump asa am auzit.Deci nu ai ce sa faci sa revina la nimic. Orti stai linistit ori fa experiente daca vrei dar o faci pe banii tai.Bafta

| valentino52 a răspuns:

Tot cu redsn0w salvezi SHSH-urile (asta e "imaginea ta"). si cand vei face restore cu custom firmware de 5.1, trebuie cu preservare de baseband pentru a functiona gevey-ul in continuare.