| cristian041997 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un hdd de 500gb pe langa cel de 80gb, dar nu vreau sa imi reinstalez Windows, si il las Windows pe cel de 80gb, am nevoie de ceva cablu care sa laca legatura intre cele 2 hdd-uri? Eu stiu ca am nevoie doar de cablu de alimentare si cablu sata (care face legatura intre hdd si placa de baza). Iar daca am nevoie de alt cable va rog sa imi spuneti.
P.S. mentionez ca hdd-ul este sata 1, pot sa pun sata 2?

5 răspunsuri:
| rocket a răspuns:

Iti dau cateva sugestii pentru hdd-uri. Poti sa pui orice, fara legatura. http://www.one-it.ro/hard-disk-uri-hdd

| SouLIce a răspuns:

Nu trebuie sa faci legatura intre cele doua, il conectezi ca si pe celalalt hdd
O sa iti apara ca o partitie sau poti face raid0 si o sa ai teoretic 580 gb, 500gb de pe hdd nou + 80 de pe cel existent

| SuicideSilence a răspuns:

Da. il poti pune fara probleme. nu mai sunt necesare alte cabluri si nu este nevoie de reinstalarea windows-ului. doar il montezi in carcasa, conectezi cablul sata pe placa de baza, alimentarea si o sa ai inca ~500Gb spatiu de stocare

| IT4Ever a răspuns:

Poti pune sata2 linistit si nu mai ai nevoie de alte cabluri

| cristian041997 explică:

Dar am auzit ca mai trebuie sa pun si ceva "jumper", la hdd dar nu stiu ce ii ala, si pentru ce se foloseste