| Mx7BMX a întrebat:

Salut :3 Am de gand sa-mi fac un PC gaming, nu foarte pretentios, la un buget redus. Care procesor credeti ca este mai bun : G3258 sau x4 860k? Si desigur, de ce? :3

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Depinde. In unele jocuri acel g3250 o sa fie mai bun cu 20 fps fata de 860k si invers, deoarece intelul este mai performant in single core, iar amdul este ''specializat'' in multicore. Nu poti compara cele doua procesoare, ele sunt practic la egalitate, acuma depinde de ce jocuri o sa joci, si care te atrage mai mult, eu as merge pe Intel, overclockat la 4, 5GHz duce lejer gta5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce vrei tu. Lucrurile stau in felul urmator. Daca vrei sa ai un PC pe care sa-l poti upgrada in viitor fara sa schimbi MB si nu esti interesat de unele jocuri gen Far Cry 4 sau Dragon Age atunci mergi pe Pentium G3258. Daca vrei gaming mergi pe AMD, dar, asa cum ti-am mai zis, posibilitatea de upgrade va fi mai redusa. Ai aici si un benchmark : http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G3258-vs-AMD-Athlon-X4-860K. Nu-i chiar relevanta nota aia pentru ce s-a luat in calcul si cipul grafic integrat, care la AMD lipseste. FUNDA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mx7BMX):

Am vrut sa spun ca la gaming AMD-ul e superiror, nu ca intelul nu ar rula far cry 4 alaturi de o placa video bunicica. E o parere, daca vrei tine cont de ea, daca nu las-o balta...

| CPAElites a răspuns:

Depinde ce placa video o sa cumperi!