| grindina a întrebat:

Salut! A inceput sa mi se "miste" mai greu laptopul si voiam sa ii stiu ce e mai ok sa ii fac, sa ii resetez windowsul din setari sau sa formatez ssdul si sa instalez windowsul din nou cu un usb?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ssd nu se formateaza

| danbnz a răspuns:

Se poate misca greu din multe motive.
Incearca intai ce zic astia:
https://www.comparitech.com/......10-8-or-7/

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune? atunci cum creezi sistemul de fisiere?!?
vrei sa spui ca nu se "low level format" care e cu totul alta mancare de peste si care e puternic NErecomandat la un ssd, dar la hdd-uri e bun pentru ca face refresh la suprafata platanului

in general a doua e mult mai buna, format si reinstall, reset din fabrica e o chestie cand te grabesti rau, altfel, oricum se sterge tot ce ai instalat/configurat, iar daca a avut bube alea raman

| dannyel86 a răspuns:

Formatezi, repartitionezi (dupa caz) si pui un Windows curat (de pe stick usb sau dvd).

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspuns eronat.
Poate vroiai sa zici ca nu se defragmenteaza.

| grindina explică (pentru danbnz):

Adica nu stiu foarte bine sa explic, nu e neaparat ca se misca greu doar ca se incarca super greu Youtube ul si uneori cand inchid o aplicatie sau dau alt tab imi apare ceva ca niste linii pe ecran

| danbnz a răspuns (pentru grindina):

Ai citit articolul ala?
Ai facut ceva din ce au zis aia?
E greu de pus un diagnostic doar din ce spui...

| grindina explică (pentru danbnz):

Da, am facut! Facusem deja cateva din ele, am mai facut cateva si acum sa incarca mai repede happy

| danbnz a răspuns (pentru grindina):

Aha, ok...
Foloseste si aplicatia asta cam o data pe luna:
https://www.ccleaner.com/
Varianta free e super ok ca sa mai cureti sistemul din cand in cand.