| eueueueueue a întrebat:

Acum cateva zile am mutat calculatorul in alta camera. Din aceea zis tot a inceput sa se auda un harait enervant de fiecare data cand il pornesc. E posibil sa fie de la cooler. Intrebarea mea este, ce as putea sa ii fac sa nu se mai auda acel zgomot enervant. Si m-am gandit sa ii scot coolerul si sa il folosesc fara si nu stiu daca este indicat sau nu

16 răspunsuri:
| Rpgdei a răspuns:

E cooler ul de pe carcasa
Indicat este sa îl cureți puțin de praf happy dacă problema persista deconectează. L nu va afecta nimic și dacă poți da capacul de la unitate jos.

| Thewhitecoffe69 a răspuns:

Muta calculatorul in alta parte a camereiwinking
Sau daca nu merge ai putea muta calculatorul in alta camera happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este urmatoarea, face coolerul asa pana se incalzeste putin tot sistemul, s-au tot timpul?
Pentru ca am intalnit, sa fie e la frig, indiferent cat era de cald in acea camera, si a trebuit sa il schimb cooler-ul cu unul mai fiabil, s-au sa il curat de praf, ca era foarte ingreunat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Curatat, desfacut, uns lagarele cu ulei de mecanisme fine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stii faza care este, am vrut sa dau un raspuns, dar la intrebarea pusa de ea, si uneori ma insel prin gandurile mele, am zis ca nu stie faze cu desfacutul si etc, ca poate rupe ventilatorul cu tot cu magnet... Acum sa nu fie cu suparare, dar mai bine nu le zic, ca dupa ma ia la palme laughing, nu stiu ce fel de cunostinte are de pc-uri in general si mai bine m-am abtinut.

| alexevo123123123 a răspuns:

Pai ar putea fi de la praf, daca nu e de la praf, eu pun ceva sub el, cum ar fi un prosop si se aude mult mai incet.

| Adanos a răspuns:

Folosește colierul fara calculator e mai bine, iar pcul il întorci și il folosești că ghiveci, pentru trandafirii de la iubi

| Carmen_Ema_1973 a răspuns:

Iti propun sa il duci in camera cealata in care era ca in camera in care este pote acolo e problema

Bula
| Bula a răspuns:

Zgomotul este de la ventilatorul sursei (sau cel suplimentar al carcasei) si se datoreaza prafului depus pe palete.
Cu o pensula subtire trebuie curat bine praful depus (printre orificiile de aerisire), dupa care nu se va mai auzi zgomotul.
Curatire se face cu cablul de alimentare (de curent) scos din calculator.

NU se recomanda folosirea calculatorului fara ventilatoare, deoarece se poate cauza supraincalzire si distrugere.

| octav005 a răspuns:

Daca este coolerul dupa carcasa il poti schimba cu altul. eventual sa il cureti paletele. si sa ii strangi suruburile de prindere.
daca e cel de la procesor, nu ramane decat sa il cureti, nu sa il scoti definitiv.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Amuzant cum toata lumea omite ventilatorul(toarele) de pe placa video...

| K0sti a răspuns (pentru Bula):

Niciodata, dar niciodata praful nu produce zgomot! Doar lagarele uzate, la cele cu lagare, sau rulmentii, la cele cu rulmenti!

| eueueueueue explică (pentru anonim_4396):

Nu tot timpul. Adica, gen primele 10 minute de cat l-am pornit nu face, dupa aceea o ia incet incet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru eueueueueue):

Mda, banuiam eu o chestie, scoate pc-ul din functiune, demonteaza acel cooler, si uita-te la un tutorial pe Youtube : cum se unge un cooler, lagarul lui, mecanismul, mi-e sa nu faci vreo porcarie, ca ti-as da alte sfaturi.

Bula
| Bula a răspuns (pentru K0sti):

Ai dreptate, praful doar dezechilibreaza rotorul, ceea ce duce la uzura lagarelor.
Dar daca se curata praful, axul nu va mai bate atat de tare si zgomotul se diminueaza substantial.
Insa cea mai buna metoda este schimbarea ventilatorului uzat.

| K0sti a răspuns (pentru Bula):

Schimbarea da, dar mai poate fi resuscitat pentru o buna perioada daca se pune ulei de mecanisme fine pe lagar! La cele cu rulmenti (de proasta calitate) trebuie schimbate!
Coolere pe rulmenti care nu au moarte sunt Nidec-urile, dar sunt foarte scumpe: http://www.robotdigg.com/......0-400.jpeg

La fel, nu o sa vezi niciodata un cooler Intel pe rulmenti sa faca zgmot nici dup 15 ani: http://www.esaitech.com/......nk_Fan.jpg