| ed23tm a întrebat:

Dimineata cand pornesc calculatorul, coolerul de la procesor este foarte zgomotos.
Acel zgomot dureaza cam 3 minute.
Ce este asta?

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Salut afirmatile de mai jos nu sunt bune mai ales coolerul face zgomot pentru ca e cald afara deci din cauza caldurii iarna nu ai patit asa ceva nu? Vara de multe ori face zgomot coolerul si daca vrei sa nu se mai auda trebuie sa cumperi un cooler silentioswinking

| vigome a răspuns:

Lipsa de vaselina la ventilatorul procesorului. Se poate rezolva foarte simplu, daca nu ai o racire mai speciala, gen cu lichide. Deschide carcasa calculatorului, scoate toate cd-urile din unitati, pune-l in pozitie culcata si apoi vezi ca pe ventilatorul procesorului(dealtfel la toate ventilatoarele) ai un adeziv, o ethicheta cu date tehnice, rotunda, micuta, exact in centru. Desfa usor aceasta ethicheta si sub ea ai un capacel micut, rotund, de plastic sau cauciuc(nu toate au acest capacel). Desfa si acest capacel cu grija cu un ac si o sa vezi axul motorului. Unele motorase, mai bune, au un rulment altele un lagar de bronz, aici cu timpul apare datorita mersului o mica uzura si care se accentueaza prin lipsa ungerii. Pune-i pe ax o picatura de ulei de ungere, ceva mai viscos, bun este un amestec de vaselina cu ulei cam jumi-juma. Dupa, porneste calculatorul pentru putin timp in acesta pozitie, lasa-l sa mearga citeva minute pina intra unsoarea la ax apoi, operatie inversa. Pui capacelul(daca il are) si dupa ce degresezi un pic zona cu alcool sau un pic de spray astupi cu o bucata de banda adeziva, cea vehe nu se va mai lipi bine. Buna este cea de hirtie, cum folosesc vopsitorii auto. Garantat daca faci acest lucru nu trebuie sa schimbi nimic, nu te va costa nici un ban si va dispare tot zgomotul. Pentru un rezultat optim poti face acest lucru la toata ventilatoarele, inclusiv la cel de la sursa, vei nota diferenta. Bafta!

| Broadband a răspuns:

Si la mine face la fel nu conteaza ca e frig sau cald in camera
am pcu de 8 luni deci nu pot spune ca e vechi si trebuie sa-l schimb, merge perfect, nu am probleme cu temperatura procesorului.
asa face, la mine
incep turatiile de pe la 1900rpm
si ajung in 4-5 minute pe la 2300rpm
am observat o faza, daca pun degetul pe palele coolerului, il ating un pic asa si reduc turatiile incepe sa faca zgomotul ala mai bazait.
cum cresc turatiile nu mai face.
o zi buna!

| foxi a răspuns:

Uzura accentuata! schimba-l!

| PuzzlE a răspuns:

Poate are praf mult; curata-l

| PuzzlE a răspuns:

Cobra, din cate stiu eu despre calculatoare cooler-ul nu face zgomot in functie de anotimpuri, cum zici tu; adica vara e zgomotos; toamna silentios; iarna f silentios.etc; ori e uzat sau vechi ori are praf, eventual trebuie schimbat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curata coolerul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Disfa sursa si slabesteo