| denisTiky a întrebat:

Salut am 2 intrebari:

1. Intre ryzen 5 2600 si ryzen 5 1600 sunt diferente mari in fps-uri? Adica cu r5 2600 voi avea mai multe fps-uri in jocuri sau vor merge tot la fel cu un r5 1600? Tin sa mentionez ca r5 1600 e cu mult mai ieftin decat succesorul lui si asta ajuta daca vreau sa imi fac un pc de buget.
Apropo, daca sunteti fan Intel va rog sa nu raspundeti la intrebare cu: "Mai bine ia-ti Intel" si sa ma ajutati daca vreti, daca nu, sunt si alte intrebari.

2. Ce ati alege intre gtx 1060 6/3gb si radeon rx 570 8gb? Preturile sunt cam acolo, dar din nou, ma intereseaza diferentele in fps-uri. Adica cu ce placa dintre cele mentionate mai devreme voi avea mai multe fps-uri?
Am observat ca rx 570 8gb e undeva la 1200-1300 de lei iar gtx 1060 cu doar 3gb e tot in acelasi pret. Daca as alege varianta cu 6gb ar fi 1500+ si ma gandesc de ce sunt asa scumpe placile de la nVIDIA? Sunt mai bune ca si cele de la amd?

Funda!

Răspuns Câştigător
| Tranconoid a răspuns:

Iti voi raspunde la amandoua intrebarile (urasc AMD dar ai noroc ca sunt aici). Ryzen 5 2600 e mai puternic si mai rapid deci da vei avea mai multe fps-uri.
Rx 570 e o placa video puternica dar GTX 1060 e putin mai puternica. Ryzen 5 cu un gtx 1060 e o combinatie impecabila ❤

9 răspunsuri:
| denisTiky explică (pentru Tranconoid):

Multumesc, acum am vazut pe internet r5 2600 vs 1600, iar diferente sunt si de 30 fps-uri. Deci r5 e mai bun. Totusi nu inteleg de ce unii urasc amd? ((:

| aXy99 a răspuns (pentru denisTiky):

Placile video sunt meh, dar noile procesoare merita cumparate.

| Tranconoid a răspuns (pentru denisTiky):

Funda O.O

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege asa: r5 260 + placa de baza am4+ 16 gb ram + nVIDIA gtx 1060 6 gb / amd rx 580 8 gb.

| denisTiky explică (pentru anonim_4396):

Stiu eu ce sa aleg. Mi-am facut un pc

ryzen 5 2600
8gb ram ddr4 3000mhz (bani de 16 nu am momentan)
sursa 500w
msi b250m gaming pro
iar la placa video eram nedumerit. Am vazut acel rx570 ieftin si cu memorie multa, si dupa cand m-am uitat si la pret am ramas socat si eram pe punctul de a comanda prostia aia de placa. Am vazut ca rx 570 e mult mai slab in jocuri fata de gtx 1060 3gb. Diferentele sunt si de 30 de fps-uri. Deci ca placa video am ales gtx 1060 (msi gaming x) cu 3gb.

Raspunsuri din astea ma asteptam sa primesc eu, cu diferentele in fps-uri de la o placa la alta. Insa ca de obicei, toti au raspuns cum au avut ei chef

| denisTiky explică (pentru anonim_4396):

Si nu m-ai ajutat prea mult, atata ce ca mi-ai spus sa iau r5 2600. Insa nu mi-ai spus ce placa video sa aelg, a trebuit eu sa stau sa caut pe internet si sa gasesc ca gtx 1060 3gb e mai buna ca rx 570 8gb/4gb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru denisTiky):

E perfect pc-ul tau, in afara ca ai ales o placa de baza care merge doar pe Intel (daca citesti randul scris de mine mai sus, am zis sa iei placa de baza pe SOCKET AM4). Tu ai luat 1151, ca deh, are Gaming Pro in nume si e cool. Ti-am zis si de 1060 6 gb si nu imi mai bat capul sa iti explic ca nu degeaba costa 2-300 in plus versiunea de 6 GB.

Si observ ca e multa lume obsedata pe fps-uri pe TPU fara sa aiba habar despre ce vorbeste. Daca ai monitor de 500 de lei, nu observi fps-urile peste 60. Plus ca odata ce ce activezi VSYNC nu trec fps-urile de 60 niciodata.

| denisTiky explică (pentru anonim_4396):

Nu 250m, 350m gaming pro. Acum am observat si eu ca am scris gresit numele. Deci e placa de baza msi B350M gaming pro, si nu am ales-i dupa nume. Am ales-o dupa pret si compatobilitate cu restul componentelor

| denisTiky explică (pentru anonim_4396):

Nu 250m, 350m gaming pro. Acum am observat si eu ca am scris gresit numele. Deci e placa de baza msi b350M gaming pro, si nu am ales-i dupa nume. Am ales-o dupa pret si compatobilitate cu restul componentelor. Monitor am eu, nu iti face griji. Da nu am bani de gtx 1060 6gb, e suficient de ok cea de 3 gb zic eu, in afara de memrie nu sunt alte diferente intre ele. Si la jocurile de azi ai avea nevoie de un minim de 3gb zkc eu