| dragodana a întrebat:

Am avut PC-ul de la serviciu la reparat.Mi-au pus tot Windows XP si s-a intors cu un mouse din... 1900, toamna,cu bila, deci mufa de mouse.
Cum fac sa mearga mouse-ul cu mufa USB?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca nu are iesiri USB, singura sansa e un adaptor de acest fel>>>

Adaptor PS2 (Male) - USB (Female)
https://5.imimg.com/data5/UB/VE/MY-4986748/usb-ps2-converter-500x500.jpg

Bineinteles, presupun ca te referi la un alt mouse, cu mufa USB.

DACA, dimpotriva, unitatea are si mufe USB, iar tu vrei neaparat sa folosesti mouse-ul cu PS2 intr-o mufa USB, ai nevoie de un adaptor opus>>>

USB (Male) - PS2 (Female)
https://www.lindy.co.uk/......7_zoom.jpg

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu as zice sa le fie rusine celor de la service ca te-au pus în situatia asta. Cu putin cap, si mai multa meserie, puteau sa faca încît să fii multumita de calculator, oricit de vechi ar fi. Instalarea XP presupune o configuratie atit de slaba, încît nu cred ca la ora asta mai exista asa ceva in lume. Altfel, nu e nici o justificare, tinînd cont ca XP nu mai primeste updatarile de siguranta, ceea ce il face foarte vulnerabil la navigarea pe net.
Si, ca sa iti raspund si la intrebare, daca nu ai port USB, pentru mouse-ul cu mufa USB, (sau tii-a fost scos, din cate inteleg), se poate instala un port USB pe placa de baza. Daca ai avut, se poate, de nu, daca calculatorul e vechi, depinde de placa, si doar la un service vei afla. Sigur nu la acela la care ai fost ☺. Alti bani, alta distractie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la cei care au reparat pc ul si întreaba i, dar tu cand l ai dus in servis pc ul avea mouse? Sau ti au pus ei ce au avut? Ca daca l ai dus cu mouse cu tot trebuia sa il primesti cum l ai dus nu sa i ti inlocuiasca cu altul.

| PainTech a răspuns:

Exista adaptor PS2 -> USB.

Dar totuși... un mouse usb simplu este 15-20 de lei. Și cred că ar fi mult mai ok pe termen lung decât relicva aia. Nici nu te mai chinui nici cu adaptor.

| Iote a răspuns:

Ai mufa usb? Pui mouse cu usb.

| dragodana explică:

Dragii mei, pc-ul are mufe USB.Eu doar întrebam ce setări să fac în el.
A fost "reparat" de IT-stul firmei, care zici ca aduce ceva de acasă așa se comportă. Până și patronul a zis sa-l schimbe, dar el nuuuuu.
În fine, nu mai conteaza pentru că pc-ul s-a stricat de tot.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Cu un adaptor de la ps2 la usb