| Antonio_Antohi_1973 a întrebat:

Am instalat windows 10, si as vrea sa il resetez sau sa instalez windows 8.1...
dar la instalare: "Windows cannot be installed on this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only installed on GPT disks."

Nu pot nici sa resetez windows-ul actual...

Am laptop HP 350 g2;

http://support.hp.com/us-en/document/c03445889
Aici, scrie clar ca trebuie sa dezactivez "EFI Boot Sources" dar nu gasesc optiunea... stie cineva ce trebuie facut?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai date de salvat dupa el, salveaza-le inainte de a urma ce voi scrie mai jos, repet salveaza-le altfel vei ramane fara ele.
Introduci stick sau dvd cu windows care vrei sa instalezi apoi, dupa ce bootezi windows-ul apesi shift+F10 pentru a deschida commanderul apoi:
diskpart,
list disk
select disk va fi probabil 0 cel mai mare volum adica
clean
convert gpt
exit la commanderul diskpart
apoi inca o data exit pentru celalalt commander
si apoi instalare windows normala.
REPET: salveaza-ti datele altfel ramai fara ele.