| denisTiky a întrebat:

Salut, am vrut sa instalez windows 10 si cand ajung la partitii, imi zice : Windows cannot be installed to this disk. The selected disk has an mbr partition table. On efi systems, windows can only be installed to gpt disks.
Tin sa mentionez ca vreau sa instalez windows pe un ssd de 120gb proaspat cumparat.
Ce sa fac sa nu imi mai arate aia si sa pot continua instalarea windowsului?
Funda?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ai cateva variante: Iti faci windows-ul cu Rufus si-l faci pentru MBR, dar mai bine daca il faci pentru gpt formatezi partitia si tot ce ai nevoie pentru GPT:
https://www.youtube.com/watch?v=pb6tECZP6WE

Bula
| Bula a răspuns:

Intrii in BIOS, dezafectezi partitionarea /functionarea UEFI, salvezi modificarea, dupa care SSD-ul va putea fi folosit cu partitie MBR.

| RAY a răspuns:

Instaleaza de pe cd cu uefi sau de pe stik usb prin csm boot device

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sterge partitiile, si fa altele, de preferat fa una separat pentru windows, de maxim 20 -25 gb, si o alta pe care iti poti pastra poze, si alte chestii importante, ca in caz de vei vrea sa reinstalezi windowsu, sa poti sa salvezi ce ai in partitia ta, cea diferita de unde ai instalat windows-ul.
daca insa vei face o singura partitie, atunci cand vei instala windows-ul, o sa trebuiasca sa stergi tot de pe hdd, si daca nu ai back-up cu poze, si ce lucruri importante mai ai, o sa le pierzi.

| TheTom7 a răspuns:

Sau daca ai deja windowsul instalat si nu l-ai facut praf foloseste EasyBCD sau minipartitiontool wizard pentru a converti partitia