| Khero a întrebat:

Azi am vrut sa-mi instalez windows 8, iar cand sa aleg partitia unde sa-l instalez mi-a aparut eroarea asta "windows cannot be installed to this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disk." Ce pot sa ii fac?

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa dai disable la UEFI!

| horia2012 a răspuns:

Intra in BIOS, la "boot option" (sau EFI CD\DVD boot option), alege non-EFI, pe urma alegi primul dupa care sa booteze CD\DVD-"save and exit". Bagi DVD-ul cu windows si incepi instalarea. Cum intrii in BIOS depinde de calculator (f2, f10, Esc, Delete...)
Daca nu vrei sa intrii in BIOS poti incerca cu F11(meniul de boot direct), alegi DVD si continui instalarea).

| Zaygon a răspuns:

Muta tot ce ai nevoie pe un hard extern, formateaza tot hardu, refa partitiile si o sa iti mearga.

| think3r a răspuns:

Ce Windows ai acum? Încearcă să instalezi Windows 8 cu boot normal, fără UEFI, adică cu MBR. Altfel trebuie formatat tot hard-diskul și refăcute toate partițiile de la zero!