| MenOfMayem a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru, in special cei care practicati Web Design sau Web Development, sa imi explicati putin care e diferenta dintre cele doua, eu imi doresc sa invat sa ma dezvolt pe aceasta latura de programare Web, daca imi puteti da tutoriale, sau site-uri de unde va luati voi tot ce va trebuie si cum ati invatat sau invatati aceste lucruri, ce sfaturi aveti si tot ce se poate.
Va multumesc! Astept raspunsuri.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Web Design :
Hotarasti cum arata pagina web, folosesti "ca unelte" HTML, CSS, Javascript

Web Development :
Faci aplicatii web. Foloseti limbaje de programare precum React, Java, Python, C#.

Web designer-ul este mai mult un artist, celalalt este mai mult un programator.

| DoctorWh0 a răspuns:

Un web deisgner face o pagina sa arate bine iar un web developer face o pagina care arata bine sa mearga. Poti fi ambele dar poate deveni putin mai greu. Ca limbaje de programare folosesti HTML CSS poate JS si ca web developer PHP si C++

| andreivok a răspuns:

In principal ti-au raspuns oamenii pe scurt aici, dar daca vrei poti intreba pe cineva care lucreaza in domeniu, precum http://armeanu.ro. Ar fi bucurosi sa te ajute cu cateva raspunsuri si sa te indrepte catre calea corespunzatoare :)