| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am nevoie de un sfat.
Doresc sa învăț câtuși decât sa lucrez cu un motor grafic dar nu știu pe ce motor sa ma apuc sa învăț.
Un lucru este cert, doresc unreal engine dar nu știu dacă 4 sau 5.
Ce ziceți, sa ma apuc sa învăț unreal engine 4 cu gândul ca odată învățat trecerea la 5 o sa fie cumva mai ușoară sau sa ma apuc direct de unreal engine 5 cu gândul ca și asa nu știu nimic și dacă tot este sa ma apuc de învățat, măcar sa ma apuc direct de ce este nou ca să ma pot obișnui cu noul motor grafic care cred ca o sa ramana câțiva ani buni de actualitate exact cum a fost și cu ue4?

De asemenea iau în calcul faptul ca exista muuuuult mai multe video tutoriale pe YouTube cu unreal engine 4 decat cu unreal engine 5 (asta unu' la mana) și (doi la mana), dacă răspunsul (în caz de), ar fi sa încep sa ma apuc de unreal engine 5, tutorialele de pe YouTube în unreal engine 4 pot fi valabile, se pot aplica și pe unreal engine 5 sau practic o sa trebuiască sa ma uit la tutoriale dedicate unreal engine 5?

Ma gândesc ca doar interfata este schimbata la ue5 fata de ue4 plus ca sunt câteva funcții noi adăugate, în rest ar fi un unreal engine 4 în toată regula numai ca updatat/îmbunătățit și schimbata cifra de la 4 la 5.
Acuma ce sa zic, pare ca mi-am dat răspuns singur, însă totuși nu sunt sigur dacă chiar am dreptate cu privire la ce am spus mai sus, asa va v-as ruga sa imi lasati și voi părerile voastre, cumva sa îmi confirmați și voi sau sa ma contraziceți (dar pozitiv cu argumente din care sa pot învața ceva happy ).

Merci!

1 răspuns:
| Anonim0310 a răspuns:

Începe cu UE4, mult mai user friendly pentru începători+ sute de tutoriale din care poți învăța