| boyz a întrebat:

Salut, am o boxa SS023A-X10 akai la care mi-a murit acumulatorul de 12 volti asa ca am facut o improvizatie romaneasca. Am luat 4 acumulatoare de 3.7 volti, le-am legat in serie pentru un voltaj de 14, 8 volti, credeti ca va functiona corect? Se va incarca normal, va lua foc? Am nevoie de un om care stie nu unul care sa zica ca sunt numerele asemanatoare si ca poate merge, vreau sa stiu daca toate functiile vor merge optim.

Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Părerea me e ca merge. Pot să mă înșel, dar șansele sunt 75% merge, 25% nu. În general, primul lucru după alimentare este stabilizarea tensiunii. Plus convertoare (liniare sau switching) pentru celelalte module din circuit. De exemplu, modulul de blutooth în general merge pe 5V, deci va fi un convertor de la 12v la 5V. Convertoarele detipul ăsta au un range de intrare, de ex între 10 și 26V la intrare, ieșire fixă de 5V. În mod similar, și circuitul de amplificare are un range, merge între 11V și 15V de exemplu. Dacă te pricepi, poți să adaugi încă o improvizație românească, și anume un potențiometru liniar în serie cu boxa. Tensiunea bateriei va fi divizată între cele două sarcini, boxa și potențiometrul. Deci, plusul de la baterii merge în unul din cracii potențiometrului, cracul celălalt din potențiometru merge la plusul de la boxă, și minusul de la boxă se întoarce la minusul de la baterie. Iei un voltmetru și îl pui pe plusul și minusul boxei. Pui potențiometrul pe maxim. Dai drumul la boxa. Scazi treptat potențiometrul până când voltmetrul arată 12 V. Aia este căderea de tensiune pe boxă, egală cu tensiunea nominală de 12 V. Restul de 2.8V e căderea de tensiune pe pot. Apoi măsori pe potențiometru câți ohmi are. Să zicem că arată 5 ohmi. Faci rost de o rezistență de putere de 5 ohmi, o pui în serie cu boxa, în locul potențiometrului, și aia e.

Dacă nu ai voltmetru, potențiometru, ciocan de lipit, etc, mergi la risc. 14.8V înseamnă cam 20-23% peste tensiunea nominală, și e probabil în marja de siguranță.
Baftă!

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Pentru 12V ar merge 3 acumulatoare de 3.7V care atunci când sunt încărcate au 4.2V și cum 3 x 4.2 = 12.6V va merge bine cu 3 acumulatoare.
Ca să se poată încărca, pentru 3 acumulatoare de 3.7V, tensiunea încărcătorului trebuie să fie mai mare sau egală cu 3 x 4.2 = 12.6V și curentul limitat la 0.5A.
Dacă se pun 4 acumulatoare, atunci încărcătorul ar trebui să aibă minim 4x4.2V = 16.8V și curent limitat la 0.5A.
Acumulatoarele cu li-Ion au nevoie de bms = un circuit care oprește automat încărcarea când pe un acumulator tensiunea atinge 4.2V. Dacă acumulatorul vechi avea BMS atunci se folosește acel bms. Dacă nu există bms, atunci trebuie cumpărat un bms 3s1p (3 în serie, unul în paralel) sau încărcate acumulatoarele într-un încărcător potrivit pentru li-ion. https://ardushop.ro/......s-bms.html
https://ardushop.ro/......v-10a.html

Se pot folosi circuite bms pentru fiecare acumulator https://ardushop.ro/......s-37v.html

BMS-ul oprește încărcarea peste 4.2V și descărcarea sub 2.3V și la scurtcircuit. Altfel fără bms acumulatoarele se strică, produc gaze, explodează și iau foc.

Dacă boxa a avut acumulator cu plumb, atunci sigur nu are bms pentru li-ion. Acumulatorul cu plumb se încarcă până la 14V-15V.
Dacă folosesc 4 acumulatoare li-ion atunci am 4x4.2V = 16.8V, deci tensiunea e mai mare decât trebuie și nu e exclus să se strice.

Cu 3 e ok, dar pentru încărcare trebuie bms, iar la capacitate ar merge 6 acumulatoare 3s2p (3 in serie și câte 2 in paralel) ca să se obțină 4Ah pentru că de obicei un acumulator li-ion 18650 are 2Ah.

Aici văd https://www.noiz.ro/......-akai-x10/ deci se pare că vechiul acumulator e cu plumb și ar merge unul la fel sau cu capacitate mai mare dar să fie de 12V și să încapă in boxă.

Exemplu de acumulator cu plumb 12V 5Ah https://www.vonmag.ro/......d-electric

https://www.a2t.ro/......-pl5a.html
Si la acumulatorul cu plumb e bine să existe oprirea automată a încărcării.
În concluzie, cel mai potrivit e un acumulator cu plumb așa cum a avut boxa inițial, iar dacă se folosesc acumulatoare li-ion, atunci trebuie bms.