| stefanv3 a întrebat:

Am o camera web Microsoft LifeCam HD-3000 cu microfon incorporat. Vreau sa se auda in boxa (difuzorul) de la laptop sunetul care intra prin microfonul de la webcam, in timp real, nu vreau sa inregistrez nimic. Cum fac asta? Camera are un program care imi arata in timp real imaginea captata, insa fara sunet.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Click dreapta pe iconita "difuzor" din dreapta jos, "Recording devices", trebuie sa apara aici microfonul, se da dublu click pe el. La tabul "Listen" se bifeaza "Listen to this device", la "Custom" se bifeaza sau nu AGC (=control automat de volum - daca e prea puternic de debifeaza), la Levels se regleaza volumul. Sunetul poate sa apara putin intarziat. Setarile sunt diferite in functie de drivere si de modelul microfonului. http://www.youtube.com/watch?v=y4xNXUckHlE

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, daca scoti "mute" la microfon, acesta ar trebui sa se auda si in difuzor, eventual cu acrosaj (fluieraturi).
Practic, aceasta posibilitate este eliminat la multe soft-uri (drivere+redare) tocmai sa nu fluiere sistemul.

Dai dublu click pe iconita difuzorului (dreapta-jos), apare mixerul audio, la vizualizare marchezi si microfonul sa fie vizibil in mixer. Scoti bifarea de "Mute" la microfon, si din acel moment functioneaza cum vrei tu.