| Adrian277 a întrebat:

Am o carte in format PDF si in WORD dar nu pot sa dau copy paste la text si trebuie sa fac un scenariu dupa cartea asta si m-ar ajuta daca as putea da copy paste la diferite pasaje.Cum procedez? Dau fundita

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Solutii:
1. se cauta un program de recunoastere caractere si de pe imaginea respectiva se recunoaste textul; (free character recognition software - ocr - cautare pe google - poate exista unul bun si online http://www.onlineocr.net/

nu am folosit si nu stiu cat de bine merge) (un program bun ocr e abbyy)

2. se poate folosi un telefon mobil la care se dicteaza textul (pentru a fi scris automat) si cum e mai usor de citit decat de scris, e un avantaj.