| Vlad0123 a întrebat:

Salut! Am o intrebare:Ce inseamna accelerometru(ma refer la functia telefonului)? Samsung corby are? Dar samsung star? Nu stiu ce sa ma hotarasc sa iau corby sau star, oare accelerometrul inseamna functia pentru.jocuri de ex la nfs telefonul joaca rolul volanului?
P. Sbig grinau fundita, celui/celei care este mai explicit/explicita.

Răspuns Câştigător
| MikeAlexis a răspuns:

Mai pe scurt,ca vad ca colegul eudoareu te-a bagat in ceata. Accelerometru la telefon este functia aceea care iti permite cand rotesti telefonul dintr-o pozitie in alta (I)= in picioare, (-)= intr-o parte sa t-i se schimbe si imaginea, meniul, in functie de cum e pozitionat telefonul

4 răspunsuri:
| antonio98 a răspuns:

Accelerometrul :Accelerometrul este una dintre cele mai folosite facilităţi "extra" ale telefoanelor mobile. Câtă vreme nu-l dezactivăm intenţionat, el va avea în vedere în permanenţă coordonatele telefonului (pe axele x, y şi z) şi va calcula acceleraţiile determinate de fiecare mişcare. Apoi, în funcţie de aplicaţie, va roti automat ecranul din poziţie orizontală (portrait) pe verticală (landscape), îţi va permite controlul asupra personajului din joc prin înclinarea dispozitivului în direcţia dorită ş.a.m.d. O aplicaţie specială ce are la bază accelerometrul este player-ul audio. În cadrul acestuia, s-a introdus aşa numita funcţie "Shake Control", prin care treci la următoarea piesă prin simpla scuturare a telefonului.

Telefoane cu accelerometru: Samsung Pixon, Nokia 5800, LG Cookie, Sony Ericsson W995.
sa te poti lamuri si te sfatuiesc sa iti iei Samsung star!
Funda :XX

| Vlad0123 explică:

Dar nu mi-ati raspund daca Samsung star are?

| myru_6393 a răspuns:

Si Samsung corby e foarte bun ca tel big grin il am eu :d dar nu are accelerometru

| ralluca03 a răspuns:

Doar Samsung star are accelerometru. Corby nu are.