| VladutzBalaurulThau a întrebat:

Salut, am o intrebare despre placile video si cum se ard ele, adica exista posibilitatea ca atunci cand ma joc, orice joc, sa se arda? Din cate stiam cam singura modalitate de a se arde e cand se ia curentul.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Se ard doar daca exista defect de fabricatie (ma indoiesc) sau daca nu exista o racire adecvata! Alt motiv nu exista.
Valabil si la PC si laptop.
La laptop se mai produce acel sa-i zic reball cand laptopul este neracit adecvat si forjat, adica nu ii se pune un stand de acela de racire, nu se inlocuieste si se sufla (revizeaza) macar 1 data pe an etc

2 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Asa e cum zice Simpatik. Pot fi defecte de fabricatie, defectiuni ale altor componrnte din calculator, racire necorespunzatoare.

| Rd79 a răspuns:

Daca ai o sursa OK (de pe la 100 usd in sus) nu se arde cand se ia curentul.