| problematicu a întrebat:

Buna seara,

Am si eu o problema mai delicata despre bateria laptopului.

Deci eu stau mai mult pe laptop il folosesc ca si pc si tin mereu in priza acumulatorul si cateodata mi se mai ia curentul si mi-e frica sa nu se arda asa ca as decide sa tin si bateria mereu in el dar din cate am citit pe internet nu e bine sa ti si acumulatorul in priza si bateria in el.

Eu as tine si bateria pentru a nu mi se arde laptopul ca o protectie voi ce mi-ati recomanda sa fac?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca ai pene de curent destul de dese atunci e bine sa tii bateria in el, dar totusi o data pe luna foloseste-l pe baterie pana de descarca aproape complet si incarca-l. (fa un ciclu de descarcare-incarcare complet)

| problematicu explică (pentru horia2012):

Si bateria se va duce cu timpul nu va fi ca la inceput nu? adica ea se va uza mai repede decat este normal si totus ar fi bine sa folosesc cum zici tu nu?

| problematicu explică (pentru horia2012):

Eu as zice sa fac cum zici tu dar asa nu se uzeaza mai repede bateria?

| horia2012 a răspuns (pentru problematicu):

Nu se uzeaza mai repede din cauza electronicii, odata incarcata, ea nu se mai incarca. Tocmai de aceea se face acel ciclu complet de descarcare-incarcare o data pe luna. Pentru ai prelungi viata bateriei. Poti sa-l faci maxim de 2 ori pe luna.
Eu am un Acer Aspire de 2 ani si nicioadata nu am scos bateria din el, chiar daca nu am probleme cu penele de curent.
Si merge foarte bine.

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Așa se face. dacă te iei dupa ce citești pe Google îți arzi laptop-ul, deoarece acumulatorul în cazul acesta ține loc de și de UPS și și absoarbe eventualele șocuri electrice de pe rețeaua electrică, șocuri care pe direct nu vor fii atenuate ci vor intra direct în circuitul de încarcare=>riscul de a-ți arde placa de bază.
deci asa cum zicea și K0sti, cea mai bună alegere este să folosești calculatorul pe baterie până se descarcă iar când se încarcă să cuplezi încărcătorul și să îl folosești pâna se încarcă.
Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant daca tii sau nu bateria.

| ombladon a răspuns (pentru suntserios):

Daca tii bateria in el si il tii non stop la incarcat, se strica bateia...

| suntserios a răspuns (pentru ombladon):

Argumenteaza

| ombladon a răspuns (pentru suntserios):

Ii scade durata de viata. Daca faci cicluri de incarcare-descarcare, tine mai mult timp decat daca il tii tot timpul la incarcat. Daca nu folosesti un cooling pad, se incalzeste bateria inutil.

| suntserios a răspuns (pentru ombladon):

Asta cu ciclurile e o vrajeala iar la tehnologiile noi e posibil sa ii prelungesti viata cu maxim 1-2 saptamani la cativa ani de folosire.

in plus tehnologiile noi detecteaza cand bateria este plina si nu mai baga curent in ea chiar data este mereu conectat la priza

| ombladon a răspuns (pentru suntserios):

Fa cum crezi tu ca este mai bine dar nu-i prosti pe altii.

| suntserios a răspuns (pentru ombladon):

Iti garantez eu ca un utilizator obisnuit, care foloseste laptopul cateva ore bune zilnic nu va observa niciodata diferenta bateriei pe duratat de viata a laptopului.

| K0sti a răspuns:

Foarte bine, tine-l in laptop, dar cum s-a incarcat, ii scoti alimentatorul. Lucrezi pana se descarca si cand cere, ii bagi alimentatorul. Si tot asa!

| Axin_Luci_1984 a răspuns:

Nu e bine sa ti acumulatorul mereu in priza! Ti se strica acumulatorul.Varumeo a facut la fel ca tine si intr-o zi ia explodat acumulatorul.El n-a patit nimic.Si la tableta i s-a intamplat asta.Intr-o zi a tinut bateria in priza o zi si jumatate(a uitat sa o scoata) si i- explodat.Deci nu mai tine acumulatorul mereu in priza.