| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare: Imi trebuie o placa video mai buna si nu stiu ce sa cumpar, am procesor i5 pe 3, 3 ghz quad si 6 rami si nu stiu ce s-ar potrivi, nu imi trebuie ceva super performant, undeva pe la 2 gb ar fi super ok,pentru jocuri gen cs go,skyrim, lol...

mersi anticipat. FUUNDAA

12 răspunsuri:
| aserbuta a răspuns:

Salut Lolo,

Cumpără cea mai ieftină placă de bază care se potriveşte cu slotul de pe placa ta de bază, bugetul tău, şi care răspunde cerinţelor jocurilor pe care tu vrei să le joci, eventual un pic şi peste.
Recomand nVidia GeForce, iar dacă nu ai buget de nVidia poţi la fel de bine să rezolvi problema cu un ATI Radeon. Bănuiesc că ai un i5-4590 care are o placă încorporată Intel HD 4600, tu trebuie să cumperi ceva mult peste această placă. Deşi nu cunosc sistemul tău pentru a putea face o recomandare, sugerez să te uiţi la:

Placa video GAINWARD GeForce GT 730 2GB DDR3 128-bit

sau la

Placa video SAPPHIRE Radeon R7 240 WITH BOOST 2GB DDR3 128-bit.

| Lolo021 a răspuns (pentru aserbuta):

Mersi mult dar am uitat sa mentionez ca slot ul e mic si nu incape una normala trebuie speciala.

| Lolo021 a răspuns:

Mersi mult dar am uitat sa mentionez ca am slot ul mic si nu incape una normala.

| aserbuta a răspuns (pentru Lolo021):

Ce înseamnă mic, PCIe cât? Uită-te aici şi spune-mi care din ele este: CIExpress.jpg">https://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express#/media/FiletongueCIExpress.jpg

| CPAElites a răspuns (pentru Lolo021):

Ce buget ai?
Cumpara un GTX 960 : http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/
"GeForce GT 730" are aceiasi performanta ca placa video integrata care o ai acum!

| CPAElites a răspuns (pentru aserbuta):

Amandoua placa video sunt niste porcarii! Placa video integrata din procesor e mult mai performanta decat pocnitorile alea!
http://www.vmodtech.com/......5/vt-g.jpg

Lui ii trebuie un GTX 960! sau macar un GTX 750 TI.

| Lolo021 a răspuns:

Nicii pe departe, e numai de 128 mb...
Aici e slot ul
http://postimg.org/image/qoykvg85r/
http://postimg.org/image/5z23i4cv/
Mersi mult

| CPAElites a răspuns (pentru Lolo021):

"Nicii pe departe, e numai de 128 mb." Cum adica?
Raspunde la intrebarile mele!
Ce buget ai?
Ce sursa are pc-ul?

| Lolo021 a răspuns (pentru CPAElites):

Adică placa video pe care o am e de 128.
240w si imi pot permite undeva la 250, un pic peste

| CPAElites a răspuns (pentru Lolo021):

Cu 250 lei nu faci nimic! Mai strange!
Iti trebuie si sursa ( 130 lei ) + Placa Video GTX 750 TI ( 510 lei )
Macar 640 lei..cu 250 lei iti cumperi o amarata de placa video care iti va trage tot sistemul in jos!
"am e de 128" E imposibil! Poate 128 biti? Sa stii ca acel GT 730 e mai slab decat placa video care o ai acum

"undeva pe la 2 gb ar fi super ok" NU CONTEAZA MEMORIE VIDEO! ci PROCESORUL GRAFIC conteaza!
Un GTX 750 TI de 2gb este de 7 ori mai performanta decat un GT 730 de 4gb!

| Lolo021 a răspuns (pentru Lolo021):

Si din nou, nu imi trebuie ceva super performant.