| AugustinFiltru a întrebat:

Am o intrebare legata e pc-u meu!
Am la unele foldere care vreau sa le sterg un lacatel in coltul e jos stanga! As vrea sa stiu cum pot sa fac sa sterg acele foldere? Precizez ca am windows 7!

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu se pot şterge numai folosind o distribuţie de Linux butată de pe cd sau stick, apoi se montează partiţia de pe care vrei să ştergi folderele şi cu shift+delete le poţi şterge, dar ai grijă că unele sunte de sistem sau conţin setări de sistem, din poăcate alktă soluţie mai simplă nu prea este că Microsoft-ul vrea să ascundă din ce în ce mai mult accesul laq folderele de sistem astfel încăt să nu se mai poată modifica nimic numai ce doresc ei.Succes

| Sihastrul a răspuns:

Sunt fisiere de sistem, de administrator, nu ocupa mult spatiu, nu deranjeaza cu nimic (tu ai setat sa devina vizibile) + ca stergerea lor poate duce la blocarea sistemului de operare.
Vrei sa le stergi foloseste unlocker, dar sa ai la indemana si un dvd de boot pentru ca daca nu ai vei petrece mult timp in fata tv-ului.
http://www.softpedia.com/get/System/System-Miscellaneous/Unlocker.shtml

| alinmadi2012 a răspuns:

Pai daca ai un lacatel mic in stanga inseamna ca acele foldere sunt parolate si daca sunt fisiere ale calculatorului sa nu le stergi pentru ca pot face parte din setarile windouslui si atunci creezi probleme... daca nu st foldere cu muzica sau alte chestii puse de tine acolo deblocheaza-le...si eu am tot wind 7 iar singurele fisiere pe care le am cu lacatel fac parte din setarile windousului asa ca nu iti recomand sa le stergi.