| RZW_6050 a întrebat:

Am o nedumerire! Am urmatorul procesor:
Procesor - DualCore Intel Pentium D 930, 3000 MHz (15x200)
CPU #0 - Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz, 2991 MHz
CPU #1 - Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz, 2991 MHz
Asa toate bune si frumoase, pe mine ma intereseaza care e puterea lui. cum sa zic.de exemplu am un prieten care are procesor de 4200+ ceva de genu asta ma intereseaza pe mine de cat e al meu ex( 3000, 3200, 3600, 4200 etc). Faza e ca eu cred ca e mai mare de 3000 deoarece am un joc care cere urmatoarea cerinta la procesor (Core 2 Duo 2.2 GHz/Athlon X2 (4400+) or better) deci (4400+) pana la urma de cat e procesorul meu?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| somebody_8298 a răspuns:

Alejandro informeazate inainte sa raspunzi in primul rand intelul calculeaza frecventa pe fiecare nucleu amd pe ambele nucleele da DualCore Intel Pentium D 930 are 2 nuclee a cate 3ghz fiecare daca te uitai vedeai ca a si zic nucleul 0 3 ghz si nucleul 1 3 ghz. revenind la prb noastra rzw nu te mai uita la cerinte la modelul de amd ala zice 4400+ pe ambele nuclee tu intr-un mod mai neortodox spus ai vreo 6 ghz sub capota (asta daca si sistemul de operare e bun si iti gestioneaza corect aplicatiile recomand windows 7). in alta ordine de ide alejandro a pomenit de overcloking care reprezinta marirea puterii procesorului. practic asta inseamna ca`l fortezi "dandu`i mai mult curent" dar ii reduci dramatic durata de viata. Good luck si ca sa nu zica cineva ca vb pe nas uite cateva informatiii despre procesorul tau
The D 930 has the following specifications:

800 MHz FSB
2x 3. 0GHz cores
Intel VT virtualization technology
2 MB L2 cache per core
16 KB of L1 cache
EM64T support
Execute Disable Bit support
Enhanced Speedstep
B0 core stepping
LGA 775 packaging
65 nm geometry
1. 20V-1. 335V core voltage (Absolute Max rating of 1. 55V)
95W thermal design power (130W for 955EE) 62'C @ 95W, 68. 6'C @ 130W
sursa:http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/intel930d/

1 răspuns:
| sudsuinededouaori a răspuns:

Procesorul tau lucreaza pe frecventa 3. 0 GHz pe doua nuclee care sunt psihice nu fizice, Intel foloseste frecventa de baza a procesorului nu o inmulteste cu 2 pe fiecare nucleu cum se intampla adesea la AMD, Acel X2 de la amd este tot un procesor fizic de 2. 2 dar cu 2 nuclee care sunt acel X2 se fac 4400, iar plusul e pus pentru un eventual overclock care poate duce frecventa de la 2. 2 la 2. 3, 2. 4 etc. Procesorul tau are frecventa de 3. 00 dar lucreaza pe doua nuclee, la fel ca si acel Athlon X2 care are tot un proc fizic de 2. 2 cu 2 nuclee fizice care il duc in 4. 4 GHz. Processoarele sunt la fel doar difera tehnologia de fabricatie de la o companie la alta care poate marii performantele unuia sau altuia.