| alecsdef a întrebat:

Salut am o placa video cu 4 sloturi galben rosu galben rosu am 2 rami de cate 2 fiecare conteaza in care sloturi trebuie sa le pun?

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Se cauta pe google manualul placii de baza dupa numele placii si acolo scrie exact cum se instaleaza memoria ram.
Daca sunt in ordinea asta galben rosu galben rosu, presupun ca in sloturile galbene ar fi ok, dar mai bine se verifica in manualul de utilizare.
Daca memoriile nu sunt la fel se poate intampla sa nu mearga. Daca nu sunt puse in sloturile perechi nu va merge in mod dual-channel deci vor merge cu viteza redusa.