| Hatze9000 a întrebat:

Buna ziua TPU, pentru jocuri ce conteaza cel mai mult: o placa video sau rami?

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

In un sistem gaming conteaza in oridnea urmatoare:
placa video
procesor
ram
sursa
placa de baza
. Deci conteaza toate foarte mult, insa placa video e prima.

| DeyCj a răspuns:

Pe o scară de unu la patruar fi așa:
Procesor
Placa grafică
Sursa de alimentare
RAM
în cazul unei stații de gaming se ia de regulă totul ca un ansamblu, de asta îi și zice sistem de calcul, că este un sistem, iar dacă componentele nu sunt bine dimensionate acestea nu vor lucra bine între ele, adică poți să ai un procesor putrnic dacă memoria placa grafică nu este capabilă să proceseze la fel de rapid informația precum procesorul si invers adica o placa grafică puternica și un procesor ce nu poate procesa informația tremisă de această la el, de asemenea daca sursa de alimentare nu este suficient de puternică și mai ales de calitate sistemul nu va avea suficienta putre pentru a lucra la capacitate și randament normal.Ram-ul și el este important, deoarece este locul unde informația se înmagazinează. Succes

Răspuns utilizator avertizat
| Mocanu_Tomas_1995 a răspuns:

Deci ambele sunt importante:
Placa Video:Grafica HD si efecte mai tari, daca n-ai placa video calumea nu vezi HD sau nu o sa poti intri pe joc
de exemplu deoarece placa ta nu are 16:9 de exemplu!

Ram (G): Fara rami= fara joc deoarece ai nevoie de ei pentru a iti merge jocul

Concluziebig grinaca ai placa si nu ai Rami nu poti instala jocul.
Daca nu ai Rami si ai Placa nu poti sa joci din cauzea placii!
Una fara alta nu merge!

| MysterLove a răspuns:

Pe o scară de unu la patruar fi așa:
Procesor
Placa grafică
Sursa de alimentare
RAM
în cazul unei stații de gaming se ia de regulă totul ca un ansamblu, de asta îi și zice sistem de calcul, că este un sistem, iar dacă componentele nu sunt bine dimensionate acestea nu vor lucra bine între ele, adică poți să ai un procesor putrnic dacă memoria placa grafică nu este capabilă să proceseze la fel de rapid informația precum procesorul si invers adica o placa grafică puternica și un procesor ce nu poate procesa informația tremisă de această la el, de asemenea daca sursa de alimentare nu este suficient de puternică și mai ales de calitate sistemul nu va avea suficienta putre pentru a lucra la capacitate și randament normal.Ram-ul și el este important, deoarece este locul unde informația se înmagazinează. Succes
RASPUNDE