| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema la care ma chinui de ceva timp. Am o problema la laptop in care pur si simplu nu mi se deschide biosul sau boot menu din tastatura. Cand l-am cumparat a mers, deci nu e chestia cu "nu ai apasat butonul corect" totul s-a intamplat cand am incercat sa trec de la w 10 la w 7, am intampinat ceva probleme si pur si simplu cand apasam f8 sau f12 mi se facea ecranul negru si nimic. Am cautat si am inteles ca ar fi o problema hardware, dar totusi nu m-am bagat deoarece nu ma pricep. Am stat cateva saptamani fara sa mai incerc sa-i dau de cap, pana cand am dat de un video pe yt in care introduci un ac intr-o gaura din laptop si iti deschide un mini menu din care poti boota, surpriza nici de acolo nu mergea! De asemenea mi se facea ecranul negru si nimic! Am inceput gen sa fac combinatii si am reusit cumva sa deschid boot menu si am reusit sa-l fac. De curand a inceput sa-mi placa itul si am luat decizia sa trec la linux ubuntu, toate bine si frumoase pana am intampinat ceva probleme si vreau sa revin la windows, acum e problema cu grub loaderul de la linux deoarece nu imi citeste usbul si cand dau pe boot menu nu mi-l da pe cel original ci grub, am cautat pe internet si am gasit numai solutii cand ai dual boot si sa stergi partitia din hardisk pe care e linuxul si apoi sa activezi pe cel al linuxului. Ei bine la mine nu e cu dual boot si mi-e teama ca daca sterg linuxul ca sa scap de grub voi ramane in pana deoarece nu am boot menu instalat de pe windows sau mi se activeaza boot menuul vechi automat daca sterg linuxul de pe hard?

1 răspuns:
| Adrian5575 a răspuns:

Bagi stick-ul cu linux, formatezi partitia unde e instalat linux-ul, scoti stick-ul cu linux, bagi stick-ul cu windows, dai restart si instalezi windows. Simplu.