| Bariel a întrebat:

Tocmai ce am facut o prostie cat casa. De curand m-am mutat pe linux ubuntu, am intampinat ceva probleme si am decis sa ma mut inapoi pe windows. Aici am intampinat o alta problema in care nu puteam sa bootez deoarece "grub bootloader" nu imi citeste usbul sau poate citeste doar distrourile cu linux? Nvm, am intrat pe net ca orice om normal ca sa-mi rezolv problema. Am gasit doar rezolvari la dual booting ca sa-ti stergi grub, eu avand single boot(linux). Si ca prostu' mi-am formatat partitia in care aveam linuxul, acum linux nu mai merge si nici nu pot boota... imi apare grub bootloader care nu imi citeste usbul. Asta s-a intamplat deoarece eu nu m-am uitat la tot videoclipul respectiv, am vazut in mare ce trebuie facut si m-am aruncat cu capul inainte. Dupa ce m-am uitat mai atent la videoclip am vazut ca dupa ce formatai partitia in care era linuxul trebuia sa intri in cmd, sa stergi grub si apoi sa activezi bootloaderul windowsului, vreau sa va anunt ca mie bios nu imi merge, cand dau f12 pur si simplu mi se face ecranul negru si nimic (nu e tasta gresita deoarece cand l-am cumparat mergea). Ce vreau eu sa va intreb e daca merge sa stergi grub din grub? Din linia lui de comanda ca am vazut cateva videclipuri in care se utilizau anumite comenzi cu (hd0, msdos5)(daca va spune ceva), care nici acelea nu m-au ajutat. Am dat comanda "help" dar nu ma pricep asa bine sper sa nu fi nenorocit laptopul happy

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Poti face asa: dezasamblezi HDD/SSD-ul, te duci la un prieten care are cablu sata pentru inca un HDD/SSD si-l formatezi pe win-ul lui.

| Vl4dootz a răspuns:

Incearca sa intrii in boot menu si sa boot-ezi de acolo windows de pe stick.

| Serbanok a răspuns:

Ai de capu meu, am avut aceeasi problema
trebuie un stick de windows bootabil (e foarte important ce windows ai pe dual boot), apoi deschizi cmdul (gasesti pe net cum faci asta, e diferit la toate windowsurile), si scrii "bootrec /fixmbr" (evident, fara ghilimele) si voila!