| AppleFanBoy a întrebat:

Pentru utilizatorii de linux experimentati. Salut TPU! Am o mare problema. De doua zile incerc sa instalez placa video in Ubuntu pe un MacbookPro 4, 1. Placa este NVIDIA GeForce 8600M GT 256 MB. Inainte de asta am intampinat si probleme la butarea instalarii. Cand am butat de pe stick si am ales Try Ubuntu without installing si mi-a aparut un ecran mov. L-am lasat mai bine de 20 de minute si nu s-a instamplat nimic. Dupa ce am cautat pe Google mi-am dat seama ca pot buta eliminand Quiet Splash si adaugand nomodeset. Asa am ajuns la interfata grafica si am putut instala Ubuntu. Dupa instalare am dat reboot si iar mi-a aparut acel ecran mov, iar am adaugat nomodeset si am ajuns la desktop. Interfata este foarte lag-uita, aceasta fiind cauzata de driverul open source Nouveau. Asa ca am hotarat sa instalez nVidia. Am gasit la Additional Drivers: nVidia 340 (proprietary) si nVidia 304.173 (open source). Am incercat sa instalez nVidia 304.173 pentru ca e open source iar dupa reboot nu vor fi probleme. Nu am reusit deoarece driver-ul depinde de niste pachete care au fost sterse din surse (imposibil de gasit). Neavand de ales am instalat nVidia 340 proprietary. Dupa reboot am fost surprins sa vad ca buteaza si apare logoul cu punctele care incarca ceea ce nu mi-a aparut cand am instalat Ubuntu. Dupa cateva secunde punctele care incarca sau oprit si mi-a aparut acel ecranul negru ca si cum as adauga nomodeset la GRUB, unde apare acei multi de [OK]. Acolo am vazut ca boot-ul a fost un succes, doar ca scrisul nu mai dispare si in coltul din stanga jos cursorul apare si dispare incontinuu. Asa a stat mai bine de 30 de minute insa fara rost. Am intrat in Recovery Mode si am dezinstalat nVidia, apoi dupa un restart, adaugand tot nomodeset ca altfel nu buteaza am revenit inapoi in Desktop. Am mai incercat sa instalez din terminal: apt-get install nVIDIA-current. La mine nVIDIA-current e versiunea 304, acea versiune care nu mai poate fi instalata din cauza lipsei dependentelor, fiind sterse sau "outdated", asa ca am stat o zi intreaga sa caut solutii. Am ajuns la concluzia ca nu are nimic driver-ul si ca Ubuntu nu booteaza din cauza GRUB-ului care e EFI si nVidia nu poate incarca modulele decat pe BIOS. Am gasit o comanda care era ceva gen: sudo update pc-grub pe care inca n-am incercat-o. Am sters Ubuntu si am pus OS X inapoi. Totusi m-am plictisit de OS X, mai ales ca nu pot rula macOS High Sierra. Linux mi-a placut din totdeauna. L-am descoperit prima oara in 2012 si mi s-a parut cel mai bun OS. M-am invatat repede cu comenzile, cum sa-i pun teme, sa modific efecte, interfata Unity etc si am testat mai multe distributii. Exista vreo sansa sa rulez Ubuntu cu placa video instalata pe mac? Acea comanda pentru GRUB va functiona? (nu pot sa o testez acum pentru ca nu mai am Ubuntu. Daca il instalez si nu rezolv nimic imi pierd timpul degeaba, mai ales ca am stat mai mult de o ora ultima oara sa pun mac inapoi). Pot rezolva ceva fara sa-mi cumpar alt laptop? Cel mai bun raspuns primeste funda! Daca aveti nelamuriri in legatura cu ce am scris mai sus puteti sa ma intrebati si am sa va raspund.

1 răspuns:
| AppleFanBoy explică:

Da laughing) Totuși am rezolvat singur problema pana la urma.