| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU.
Mă poate ajuta cineva care se pricepe în sisteme de operare?
Deci de o săptămână mă "chinui" să instalez linux (dual boot).
Deci primul pe care am încercat a fost linux ubuntu 20.04. Țin să menționez că eu vreau să am 2 sisteme de operare pe același laptop (dual boot).
Dar am avut probleme peste probleme. Rezolvam o problemă, apărea alta. În primul rând nu mai mergea când ajungeam la faza aia în care trebuie să aleg tipul și locul de stocare. Peste 2 zile am reușit să o rezolv dar sistemul nu funcționa corespunzător. După 5-10 min de rulare îmi dă Black screen și îmi afișează 2.476 de erori.
După aia am renunțat și am încercat pe linux mint. La el chiar a mers mai bine setup-ul dar după instalarea completă îmi tot afișa mesajul că nu am destul spațiu în rădăcina sistemului. Era plin cu arhive care nu mă lăsa să le șterg. Și nici nu puteam mări partiția. Și după 15 minute de la afișarea mesajului sistemul pica. La fel îmi arăta erori.
Nici nu știu dacă mai are rost să mai încerc alte distribuții linux. Cred că voi întâmpina aceleași probleme. Dacă știți sau ați întâmpinat aceste probleme. Vă rog spuneți mi!
Am căutat pe forumuri soluții dar niciun rezultat. Singura soluție ar fi să îl duc într-un service. Dar aștept să văd dacă primesc vreun ajutor. Dacă nu va trebui să merg la sevice.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ma pricep bine la Linux. Lucrez pe el de 3 ani de zile (peste 3 ani) dar nu m-am chinuit sa invat prea multe ca sunt batran si nu ma mai tine memoria ca in tinerete. Ideea este ca daca ai UEFI (nu BIOS) pe placa de baza sa boot-ezi in mod UEFI de pe stick. Linux Mint Mate sau Ubuntu. Alte distributii nu prea sunt asa de usor de lucrat cu ele. Daca poti sa faci stick-ul pe Windows cu Rufus. Este un program care nu mi-a dat erori nici macar o data. Daca vrei sa te ajut cu altceva da-mi un numar de telefon in privat. Succes!

| Alexandru390 explică (pentru Salontanul):

Am încercat prima dată cu Rufus. Și a fost rău. După am încercat cu balena etcher. Și a fost mai bine dar după câteva ore tot erori mi-a dat. Am bios. Dar cred că mi-am dat seama de ce nu merge.
Eu am bios. Și atunci când intram în bios să selectez stick-ul cu instalarea scria așa UEFI: USB Stick Linux. Deci cred că instalarea a fost făcută pentru UEFI și eu am BIOS. Cred că de asta primeam erori. Nu știu pot să fac ceva. Îl pot face pentru BIOS?

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandru390):

Da! Ai undeva mai sus unitatea de stick. Nu stiu cum scrie la tine. Poate fi ceva cu Removable sau nu stiu cum! Poate daca-mi trimiti o poza cu Imgur iti pot indica corect!

| Alexandru390 explică (pentru Salontanul):

Unde mai exact mă duc să găsesc calea cu Removable?

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandru390):

Pai asta-ti spuneam! Trimite-mi o poza si-ti spun unde sa apesi. Asa nu-mi dau seama care-i cea mai buna optiune la tine.

| Salontanul a răspuns (pentru Alexandru390):

Sau vezi unde scrie USB fara UEFI.

| Alexandru390 explică (pentru Salontanul):

Tocmai am încercat linux manjaro și nu am probleme sau erori. Dar cea mai mare problema care mă împiedică să termin setup-ul este că atunci când întru în usb live. Tastatura și touchpadul efectiv nu mai merg. Doar mouse-ul merge. Dar nu știu cum sa fac tastatura și touchpadul să meargă. Am găsit un tutorial cum să rezolv problema dar trebuie să fac niște comenzi în terminal. Dar cum să scriu în terminal dacă nu merge tastatura. Oare ar merge dacă întru in terminal înainte să întru în setup? Adică în usb live? Voi încerca.